Data Googlu: V ulicích je kvůli vládním opatřením méně lidí než před týdnem

Nová vládní opatření proti koronaviru v minulém týdnu snížila pohyb lidí proti předchozímu týdnu o dalších pět až deset procentních bodů. O deset procentních bodů kleslo množství lidí v nákupních centrech nebo kavárnách, stejně jako ve veřejné dopravě. Množství lidí na pracovišti se snížilo o další čtyři až šest procentních bodů. Vyplývá to z agregovaných a anonymizovaných dat společnosti Google.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do práce chodilo na konci února o 29 procent lidí méně, než běžně před pandemií, v minulém týdnu byla docházka na pracoviště nižší o 33 až 35 procent. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V týdnu před zavedením vládních opatření zahrnujících zákaz cestování mezi okresy nebo povinné nošení respirátorů byl pokles výskytu lidí v obchodních centrech, kavárnách nebo zábavních parcích proti běžnému stavu na úrovni mezi 44 a 48 procenty, minulý týden to bylo 54 až 59 procent.

Tento týden bude nejvíce zatížená Praha, ale je vidět světlo na konci tunelu, říká šéf Motola Ludvík

Číst článek

Zatímco do lékáren a obchodů s potravinami lidé chodili ještě minulý měsíc o jedno až sedm procent více než před rokem, začátkem března už to bylo o dvě až deset procent méně, ukazuje zpráva společnosti Google.

Výskyt lidí na zastávkách hromadné dopravy byl již před zpřísněním na úrovni 30 až 35 procent pod normálem, po zpřísnění pak 42 až 49 procent proti běžnému stavu.

Méně cest za prací

Do práce chodilo na konci února o 29 procent lidí méně, než běžně před pandemií, v minulém týdnu byla docházka na pracoviště nižší o 33 až 35 procent. Doma naopak v minulém týdnu zůstávalo o 15 až 19 procent více lidí, než je běžné, na konci února to bylo 11 až 13 procent.

Asi největší rozdíly byly v návštěvnosti městských nebo přírodních parků, což zřejmě ovlivnilo i počasí. Jestliže v únoru pobývali lidé až o pětinu více venku, než normálně, minulý týden to bylo až 36 procent pod normálem.

Přehledy pohybu komunity Google vytvořil na základě agregovaných a anonymizovaných sad dat od uživatelů, kteří si na mobilu zapnuli nastavení Historie polohy. Google v těchto sadách nezpřístupňuje žádné údaje umožňující zjištění totožnosti, jako je poloha, kontakty nebo pohyb jednotlivce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme