Začíná první víkend v karanténě. Hamáček vyzval, aby lidé zvážili cestování na chalupy

Ministerstvo zdravotnictví v pátek důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci na ruzyňském letišti řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele, řekl.

Praha (Aktualizováno: 16:26 20. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kontroly kvůli koronaviru (ilustrační foto) | Zdroj: Policie České republiky

Ministerstvo zdravotnictví připomnělo, že nadcházející sobota a neděle bude prvním víkendem poté, co vláda s účinností do 24. března 6.00 zakázala volný pohyb lidí po celé republice.

Mají bezohlední řidiči zelenou? ‚Rychlou a nebezpečnou jízdu samozřejmě řešíme,' tvrdí policie

Číst článek

Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Ministerstvo v pátek důrazně doporučilo vycházet jen v nejnutnějších případech.

Lidé by měli podle ministerstva omezit návštěvu rekreačních objektů, jako jsou chalupy a chaty. Resort také důrazně upozornil, že lidé s nařízenou karanténou nebo po kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na nemoc COVID-19 nesmějí opouštět bydliště.

„Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění, mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou, a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím,“ uvedl resort.

Protože se stále ptáte: Nehodláme kontrolovat, jestli má někdo v kufru motyčku a jídlo na 3 dny... Pokud musíte na chalupu, jeďte... ALE☝️nechoďte mezi místní, dodržujte nařízení vlády a neohrožujte sebe ani ostatní 🙏

14:48 – 20. 03. 2020

241 3622

Šumava plná turistů

Starostové obcí ze Šumavy si stěžují na vysoký počet turistů volně se pohybujících v přírodě. Podle nich často jde o návštěvníky, kteří v době nouzového stavu přijíždějí na jednodenní nebo i vícedenní výlety. Řada z nich ani nepoužívá ochranné roušky a jezdí do přírody na kole, běžkách nebo vyráží na pěší túry.

S návštěvníky v době karantény má zkušenost například starosta Modravy Antonín Schubert: Zažil jsem i to, že se nás přišli zeptat, kdy budeme upravovat stopy pro běžkaře. Vůbec jim nepřišlo hloupé se na něco takového ptát.

Lidé v době nouzového stavu jezdí na výlety do přírody. Obce na Šumavě zaznamenaly zvýšený počet turistů. | Foto: Filip Jandourek

Po zkušenostech z posledních dnů se proto rozhodnul uzavřít všechny obecní parkoviště. Viděl jsem, jak na ně přijíždějí lidé, nechají zde auto, vyrazí si na výlet, vrátí se a zase odjedou. A nebyli to místní obyvatelé, řekl Schubert.

Podle předsedy Turistického spolku Lipenska Jiřího Mánka řada lidí tápe v tom, jak si relativně volné nařízení vlády o omezení pohybu vysvětlit. Chápe ty, kteří se rozhodli, že nouzový stav stráví ve vlastní nemovitosti na venkově, a ne v bytě ve městě, kde mají trvalé bydliště. "Ale jako nezodpovědnost beru to, že řada lidí po návratu ze zahraničí zahájila nařízenou karanténu doma a po pár dnech se přemístila na Šumavu nebo na Lipensko. A na sociálních sítích šlo najít řadu takových statusů," uvedl Mánek.

Policejní kontroly

Hamáček vyloučil, že by bylo možné nějakým způsobem „obklíčit“ Prahu, která je nákazou nejvíc postižená. „Spoléhám, že lidé jsou rozumní a zváží, jestli je nutné na chatu jezdit. Nařízení je jasné,“ uvedl. Vybídl lidi, kteří na chatu vyrazit musí, aby se izolovali ve skupině, s kterou na ni dorazí.

„Aby nechodili někde po vesnici, to je strašně nebezpečné,“ varoval. Dodal, že chápe nervozitu na venkově. „Prosím všechny, aby uvažovali hlavou a nepřikládali pod kotel,“ řekl.

Hamáček po čtvrtečním jednání vlády uvedl, že policie v pátek zařídí dohled nad tím, zda lidé dodržují omezení a zda jsou jejich cesty nutné. Konkrétní způsob takové kontroly ministr vnitra neuvedl. Blokády dálnic nebo silniční kontroly se podle Hamáčka nicméně nechystá.

Policejní prezident Jan Švejdar serveru iDnes.cz sdělil, že se o všem teprve jedná. „Musím přiznat, že nás ministerstvo dostalo do hrozné situace, ale chápu, že opatření je potřeba,“ řekl Švejdar s tím, že policie nemá ani dostatek kapacit na to, aby neposlušné výletníky kontrolovala.

Preventivní kontroly policisté nechystají, nejsou podle nich navíc účinné. Odůvodnění, že někdo jede na nákup, k příbuzným nebo z práce, se těžko ověřují. Policisté tak spoléhají na to, že lidé se nebudou snažit nařízení vlády obcházet. Pomoct může podle mluvčího Policejního prezidia Davida Schöna také tzv. sociální kontrola, ze strany malých obcí, které se obávají zavlečení koronavirové nákazy z velkých měst.

ČTK, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme