Situace se zhoršuje, navrhnu karanténu všem, kdo se vrací do Česka, uvedl Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí navrhne vládě kvůli zhoršení koronavirové pandemie ve světě, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý po návratu do České republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Petříček (ČSSD) navrhne karanténu pro všechny vracející se do ČR | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dosud se povinnost karantény týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací, seznam těchto zemí se naposledy rozšířil v pondělí. Nyní na něm je 19 zemí, přičemž v poslední vlně ministerstvo zdravotnictví seznam rozšířilo o Spojené státy, Izrael, Kanadu, Malajsii, Austrálii a Portugalsko.

Na návratu našich občanů ze zahraničí spolupracujeme od počátku s českými hygieniky. Situace ve světě se ale zhoršuje, proto v pondělí vládě navrhnu povinnou 14denní karanténu VŠEM vracejícím se. Tzn. bude jedno, odkud se kdo vrací. Zdraví je na prvním místě 🙏 #spolutozvladneme

15:10 – 27. 03. 2020

16 156

„Situace ve světě se ale zhoršuje, proto v pondělí vládě navrhnu povinnou čtrnáctidenní karanténu všem vracejícím se. To znamená bude jedno, odkud se kdo vrací. Zdraví je na prvním místě,“ uvedl Petříček.

Dosud platná pravidla pro návrat z rizikových zemí nakazují karanténu dospělých i dětí, kteří jsou občany České republiky, a cizincům s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů na území Česka. Pro ostatní jsou hranice zavřené.

Za rizikové oblasti označilo ministerstvo zdravotnictví státy zasažené silněji koronavirem. Seznam zemí se proto postupně mění, v pondělí z něj vypadly Čína a Jižní Korea, kde nemocných výrazně ubylo.

Vláda tento týden povinnou dvoutýdenní karanténu nařídila až na výjimky i takzvaným pendlerům. Přeshraniční pracovníci do ní budou muset po návratu ze zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme