V některých rodinách se nakazilo i 10 lidí, vysvětlila situaci na Karlovarsku hlavní hygienička

Horší epidemická situace v Karlovarském kraji má podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové více důvodů. Časté jsou podle ní nákazy u vícečetných rodin. Zachyceny byly i importy z Turecka, Bulharska nebo Kazachstánu. Více případů než jinde v ČR bylo odhaleno i při testování ve školách, zejména na středních. Některé případy mají souvislost i s filmovým festivalem, který byl v krajském městě na konci srpna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za poslední týden bylo v kraji, který má nejmenší počet obyvatel, téměř 130 případů covidu, z nich 88 v okrese Karlovy Vary. Na 100 000 obyvatel je to 39 případů na celý kraj, na Karlovarsku téměř 77.

„Dělali jsme si rozbor ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí. Dominantní jsou výskyty ve vícečlenných rodinách, kde se nakazilo třeba osm, deset členů jedné rodiny," uvedla Svrčinová.

Část nakažených z festivalu

Importy ze zahraničí podle ní nebyly ze sousedního Německa, ale častěji z Turecka, Bulharska nebo Kazachstánu. „Byly záchyty ve spojení s karlovarským festivalem, ale vždycky byl i někdo nakažený v rodině nebo na pracovišti,“ dodala. Karlovarská hygienická stanice uvedla, že účast na festivalu uvedlo téměř 30 nakažených.

Počet nakažených stoupá. ‚Případná opatření proti šíření koronaviru budou lokální,‘ řekl Babiš

Číst článek

V poslední době se nové případy podle ní podařilo zjistit také plošným testováním ve školách. V celé ČR bylo zachyceno a potvrzeno PCR testem v prvním kole testování sedm případů na 100 000 testů v základních školách a téměř dvacet případů na středních školách.

V Karlovarském kraji bylo 13,1 pozitivních na 100 000 testů na základních a více než 20 na středních školách.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý připustil, že by testování na školách v Karlovarském kraji mohlo pokračovat. Dnes ve Sněmovně uvedl, že plošně pokračovat nebude, lokální opatření ale nevyloučil. Chce ale počkat na výsledky druhého a třetího kola testování, které budou známé příští týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme