Po této vlně bude do podzimu klid. Do té doby je třeba promyslet další strategii, apeluje matematik Šmíd

Čtvrtek přinesl přes 30 tisíc nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Zatímco některé země uvolňují protiepidemická opatření, Česko čeká šíření mezi zranitelnou skupinou obyvatel. „Zatím to ještě bude růst. Kdy se to zlomí, se dá těžko odhadnout,“ říká pro Český rozhlas Plus šéf vědecké rady Centra pro modelování biologických a společenských procesů BISOP Martin Šmíd.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma, chřipka, nemoc, onemocnění, smrkání, teplota (ilustrační foto)

Kdy začne počet nových případů koronaviru za den opět klesat? (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash

Jak roste počet nákaz mezi dětmi, objevuje se víc hospitalizací i u nich a lékaři musí řešit také zánětlivý postcovidový syndrom (PIMS). „Ukazuje se, že PIMS může být problém,“ uznává modelář biologických procesů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy nastane zlom ve vývoji omikronové vlny, jsme na vrcholu nyní, příští týden nebo až později?

Pokud se někdo cítí ohrožený, dává v tuto chvíli určitě smysl dojít si na posilující dávku očkování, radí Šmíd. „Opravdu to pomáhá proti těžkému průběhu a částečně i proti nákaze.“

Host Českého rozhlasu Plus nicméně dodává, že systémovým řešením očkování v tuto chvíli není.

„Za poslední rok jsme se totiž museli nechat očkovat třikrát a to je moc. Můžeme jen doufat, že se vakcíny do budoucna vylepší.“

Až přestojíme aktuální vlnu šíření covidu-19, je pravděpodobné, že do podzimu už bude klid. „Tentokrát je ale opravdu potřeba si dobře rozmyslet, co budeme dělat na podzim,“ apeluje Šmíd.

Rozvolňovat se časem bude

Zdravotnický expert KDU-ČSL Tom Philipp doufá, že o případném uvolňování opatření bude možné odpovědně rozhodnout během tří až čtyř týdnů, kdy bude jasné, jak se v důsledku omikronové vlny zaplní nemocnice.

Začátkem února skončí některým z těch, kteří si nepřišli pro posilující dávku očkování, zelený certifikát. „Bude se k nim přistupovat jako k neočkovaným. Mají možnost se naočkovat, kapacita je poměrně velká,“ doporučuje Philipp a dodává, že zavést opět PCR test k prokázání bezinfekčnosti teď není možné:

„Určitě k tomu brzy dojde, ale teď potřebujeme kapacitu PCR testů pro ty, kteří mají symptomy nebo pozitivní antigenní test. Není to tak, že to nechceme, ale tu kapacitu PCR testů teď potřebujeme jinde.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.

Hosty byli

  • Martin Šmíd - šéf vědecké rady Centra pro modelování biologických a společenských procesů BISOP
  • Kateřina Schmiedová - redaktorka Českého rozhlasu
  • Tom Philipp - zdravotnický expert KDU-ČSL, místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví
  • Pavel Dlouhý - primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

Renata Kropáčková, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme