‚Takový nápor nikdy státní sféra nezažila.‘ Dotační systém Gastro určený pro restauratéry opět nefunguje

Dotační portál ministerstva průmyslu a obchodu, na kterém mohou podnikatelé žádat o covidovou podporu, postihl další výpadek. Na twitteru na to upozornil server Hlídač státu, podle něhož systém nefunguje od čtvrtečních 15 hodin. Šéf resortu Karel Havlíček (za ANO) přitom krátce předtím pro iROZHLAS.cz uvedl, že se podařilo chyby odstranit a aplikace „jede bez problémů“. Ministerstvo uvedlo, že systém bude fungovat opět v sobotu od 8.00.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 18:10 22. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Systém nakonec nápor zvládl, ale jelo to zejména první den pomalu, což je chyba. I přesto se všechny žádosti přijaly, posílili jsme info linky, dodavatel reagoval rychle a v řádu desítek hodin bylo vše již výrazně rychlejší, od včerejška (středy – pozn. red.) to jede bez problémů,“ napsal Havlíček pro iROZHLAS.cz v textové zprávě.

Restauratéři si stěžují na nefunkční dotační systém Gastro. ‚Jede to slušně,‘ reaguje Havlíček

Číst článek

Redakce se ho ve čtvrtek dopoledne ptala na to, zda jeho resort bude od dodavatele dotačního systému požadovat náhradu škody. O takové možnosti mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Plus prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„My jsme se opakovaně ptali ministerstva, jaké sankce dodavatele čekají za to, že ten systém tak špatně připravil,“ řekl.

Když totiž ministerstvo v pondělí spustilo dotační program „COVID – Gastro Uzavřené provozovny“, systém k podávání žádostí se potýkal s výpadky. A na jeho nefunkčnost si na sociálních sítích stěžovali i někteří restauratéři, jak server iROZHLAS.cz popsal ZDE.

Že by dodavateli ze strany resortu nyní hrozil nějaký postih, ale Havlíček odmítl. „Teď neřešíme sankce, ale aby všechny systémy fungovaly. Ministerstvo průmyslu a obchodu musí přijímat stovky tisíc žádostí, alokujeme na vyřizování již 300 lidí, takový nápor nikdy státní sféra nezažila,“ doplnil.

Další kolaps

Situace se ale nyní opakuje. Dotační systém opět nefunguje, jak na twitteru upozornil server Hlídač státu zaměřující se na otevřenost a funkčnost státní správy. Podle něj web v posledních čtyřech dnech fungoval ani ne polovinu času.

„Je to ostuda. Že to nefungovalo první den, by se ještě dalo pochopit, ale tohle už ne,“ řekl redakci autor projektu Michal Bláha.

Výpadek podle Hlídače státu trvá už od čtvrtečních 15 hodin. „Externí dodavatel systému danou věc řeší. Za problémy se omlouváme,“ píše se na webu ministerstva.

V pátek večer poté resort na webu zveřejnil, že aplikace bude fungovat opět od sobotních 8.00. „Problémy informačního systému na straně externího dodavatele byly odstraněny. Spolu se spuštěním se posiluje i informační podpora, k dispozici bude od 8.00 do 17.00 hodin včetně víkendů,“ stojí ve zprávě. 

Ministr průmyslu ve čtvrtek ráno na twitteru napsal, že systém pár dní po spuštění eviduje 6200 žádostí. Z toho jich je 3351 již podaných. Zájemci o dotaci z řad podnikatelů, kterým byla kvůli protiepidemickým opatřením zakázána nebo omezena činnost, mohlou žádat do 1. března.

Všichni, kteří žádost již podali, by ji měli po výpadku znovu zkontrolovat. „Do informačního systému se nyní postupně nahrávají data, která záložně drží ministerstvo průmyslu a obchodu,“ píše resort. 

Dotační portál ministerstva průmyslu a obchodu, na kterém mohou podnikatelé žádat o covidovou podporu, postihl další výpadek | Zdroj: MPO

Na podporu jsou připraveny 2,5 miliardy korun. MPO předpokládá, že dotace bude chtít čerpat zhruba 100 tisíc podnikatelů.

Pomoc 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za každý den uzavření je určena podnikatelům, kteří v důsledku restrikcí zaznamenali v posledním čtvrtletí loňského roku pokles tržeb v meziročním srovnání minimálně o 30 procent. Každému provozu bude započítáno tolik dní, kolik musel mít zavřeno, a to od loňského 9. října do letošního 10. ledna.

Podpora se bude proplácet na náklady a výdaje na provoz a udržení podnikání, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, leasing, odpisy, daně a poplatky či splátky úvěrů vzniklé od 1. února loňského roku do letošního 10. ledna.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme