Koronavirem se v Česku nakazilo 6437 lidí. Čína upřesnila počet obětí ve Wu-chanu

  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl podle ministerstva zdravotnictví na 6437. Vyléčených z nemoci covid-19 je 979, v nemocnicích dosud zemřelo 170 lidí.
  • Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření kvůli koronaviru, dostanou za květen od státu jednorázový příspěvek 15 000 korun. Deníku Právo to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda je podle něj v případě potřeby připravena i na platby za červen.
  • Celková bilance obětí koronaviru v Číně vzrostla o 1290 mrtvých poté, co vedení města Wu-chan, kde nákaza koncem loňského roku propukla, zrevidovalo dosavadní údaje. Oznámily to v pátek tiskové agentury. Nemoci covid-19, vyvolané koronavirem, tak jen ve Wu-chanu podlehlo 3869 lidí. Místní úřady rovněž zvýšily počet potvrzených případů infekce o dalších 325 na 50 333.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:07 17. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Už teď je jasné, že se program Antivirus bude prodlužovat za 30. duben. To už je skoro stoprocentní,“ řekla šéfka resortu práce Maláčová | Zdroj: Reuters

Denní přírůstek nakažených se drží na nižších úrovních než před Velikonocemi, kdy laboratoře vyhodnocovaly podobný počet testů, tedy přes 8000. Ve středu jich provedly 8332 testů, což je nejvíce od začátku testování. Číslo za čtvrtek ministerstvo zdravotnictví zatím nezveřejnilo, ke čtvrtečnímu ránu jich evidovalo celkem 146 004.

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí 9. května nebude. Putin rozhodl o odkladu kvůli koronaviru

Číst článek

Nejvyšší počet potvrzených případů nákazy koronavirem z regionů v Česku je nadále v Praze, kde je přes 1500 potvrzených případů nákazy, na 100 000 obyvatel tak připadá téměř 112 nakažených. V Olomouckém kraji je to více než 95 nakažených na 100 000 obyvatel, v Plzeňském kraji pak více než 88 nakažených na 100 000 obyvatel. Naopak nejméně je nemocí zasažen Jihočeský kraj, na 100 000 obyvatel tam připadá necelých 25 případů.

Největší část z úmrtí připadá na lidi nad 85 let, víc než 35 procent. Téměř třetina ze zemřelých na covid-19 je ve věku mezi 75 a 84 roky. Ve věku pod 25 let na tuto nemoc nezemřel nikdo, do 35 let dva lidé. Nejvíce úmrtí je v Praze, na hlavní město připadají čtyři z deseti zemřelých. Jedinou oběť má Zlínský kraj, nejméně ze všech regionů.

Text pokračuje pod online reportáží:

Program Antivirus

Program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru, neskončí na konci dubna a zřejmě se prodlouží. Na podporu kurzarbeitu by stát mohl v dalších měsících využít pak také evropské peníze, řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

„Už teď je jasné, že se program Antivirus bude prodlužovat za 30. duben. To už je skoro stoprocentní,“ řekla šéfka resortu práce Maláčová.

Kurzarbeitový program Antivirus spustilo ministerstvo práce minulé pondělí. Zatím obsahuje dva druhy příspěvků na vyplacené náhrady a mzdy a má pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu do konce měsíce. Podle ministryně úřady práce dostaly dosud 26 490 žádostí o peníze. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer řekl, že úředníci zatím vyhověli asi 11 tisícům žádostí za dvě miliardy korun. Maláčová se chystá podrobné výsledky zveřejnit v pondělí.

Stát firmám poskytuje 80 procent náhrady mzdy v karanténě či výdělku lidí z uzavřených provozů do výše 39 tisíc korun. Při omezení výroby a služeb kvůli výpadku pracovníků a surovin či kvůli poklesu poptávky proplatí 60 procent výplaty, a to do částky 29 tisíc korun. Oba příspěvky označené písmeny A a B se počítají ze superhrubé mzdy. Přibýt by měla i podpora C pro podniky, které i za omezení fungují. Vláda v úterý zveřejnila termíny postupného otevírání jednotlivých provozů, poslední by měly podle plánu znovu začít fungovat 8. června.

„Máme různé požadavky. Dokud se neotevře vše, bude určitě trvat režim A. Režim B je na několik měsíců. Chtěli bychom postupně A a B tak, jak se bude situace rozvolňovat, nahradit režimem C, kdy firmy budou mít zájem fungovat a my bychom jim chtěli finančně pomáhat,“ popsala ministryně.

O kurzarbeitu debatovala s ekonomickým týmem Ústředního krizového štábu. V pátek se na podporu zaměří Národní ekonomická rada vlády (NERV). Kabinet v pondělí bude jednat o možném využití nespotřebovaných evropských peněz. Ty by se podle záměru Evropské komise daly utratit i na kurzarbeit. Podle Maláčové výsledek těchto jednání ovlivní konečnou podobu připravované podpory C.

ČTK, gak, bej, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme