Tři české nemocnice by mohly léčit remdesivirem. Pacient, kterému byl podán, je již při vědomí

Tři české nemocnice Na Bulovce, v Motole a ve Fakultní nemocnici v Brně by mohly podávat experimentální lék remdesivir pro pacienty s nemocí COVID-19. České televizi to řekl náměstek zdravotnictví Roman Prymula. Zatím podle něj ale není jasné, kolik pacientů by lék mohlo dostat. Jediný muž, kterému byl zatím v Česku podán remdesivir, je již při vědomí a uzdavuje se.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:36 5. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Lék remdesivir by pacientům mohly podávat Fakultní nemocnice Brno a pražské nemocnice Na Bulovce a v Motole. Užívání přípravku v klinických studiích v Česku v pátek schválila Evropská léková agentura, v pondělí by měla odsouhlasit ještě dodatek. Náměstek zdravotnictví Roman Prymula o tom mluvil se zástupci firmy Gilead Sciences, která lék vyrábí.

Ve čtvrtek by mohly otevřít další obchody. Vláda chce zpřístupnit některá sportoviště

Číst článek

„Volali zástupci této společnosti a ptali se, jestli jsme schopni vytipovat dvě až tři centra v České republice, kam by byl remdesivir poté v rámci klinické studie alokován. Rozhodli jsme se alokovat tato centra do těch největších nemocnic, které pečují o pacienty s koronavirem,“ řekl Prymula Radiožurnálu.

Jediný muž, který zatím byl léčen experimentálním lékem remdesivir, dostal poslední dávku přípravku ve čtvrtek, je při vědomí a už se uzdravuje. Nelze ale říct, jestli byl remdesivir pro uzdravení zásadní. „Pacient je stabilní, je při vědomí a odpojujeme ho od ventilátorů. Tento proces po takto těžkém plicním zánětu bude trvat několik dní,“ řekl jeho ošetřující lékař Martin Balík.

Lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnice podávají dalším pacientům léky s hydrochlorochinem, který je určený proti malárii. Chtějí tak ohlídat vedlejší efekty nemoci. Ani v tomto případě ale zatím není jasné, jestli lék snižuje množství viru v těle.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme