Kalousek a Jurečka dostali od pražského magistrátu pokutu za pivo. Oba ji hodlají zaplatit

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek dostali od pražského magistrátu pokutu za porušení opatření proti covidu-19. Ve středu to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Politici porušili pravidla tím, že si dali pivo. Proti rozhodnutí mohou podat odpor. Oba ji ale chtějí zaplatit. Návštěva exministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly ve vyšehradské restauraci se podle náměstka ještě řeší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Marian Jurečka (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Byly vyřešeny přestupky pana Kalouska a Jurečky, byly vyřešeny pokutou. Stále se ještě řeší ta záležitost s návštěvou restaurace na Vyšehradě, ta by měla být vyřešena do konce letošního roku,“ řekl náměstek.

Ve vyšehradském podniku Rio‘s se v říjnu uskutečnila schůzka tehdejšího ministra zdravotnictví Prymuly se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími účastníky, po jejímž zveřejnění v deníku Blesk ministr ve funkci skončil.

Hlubuček uvedl, že magistrát nyní řeší asi 400 správních řízení v souvislosti s porušeními vládních opatření. „Z toho je asi 180 cizinců, kteří se nacházeli v Anenské ulici na party, která také proběhla médii,“ řekl. V Anenské ulici koncem listopadu zasahovala policie v klubu, který byl i přes zákaz otevřený a konala se v něm nelegální party.

Strážníci městské policie podle Hlubučka od začátku září řešili asi 25 tisíc porušení vládních opatření a na místě uložili 1650 pokut v celkové výši 638 300 korun. Do správního řízení předali 736 případů a zbytek vyřešili domluvou, dodal náměstek. V MHD podle něj strážníci řešili více než 17 tisíc případů nenošení roušek a uložili 770 pokut za zhruba 188 tisíc korun.

Prohřešky restaurací

Ředitelka odboru bezpečnosti magistrátu Markéta Štalmachová doplnila, že z vedených správních řízení se zhruba 20 procent týká restaurací a dalších provozoven, které i přes zákaz otevřely nebo jinak porušily krizová opatření.

Klaus, Prymula a Faltýnek zaplatí nakonec pokutu tři tisíce korun. Neměli na veřejnosti roušku

Číst článek

V případě restaurací se podle ní často jedná o majitele, kteří nařízení porušují vědomě, jako v případě restaurace na Šeberáku, které se rovněž dostalo mediální pozornosti. Tam již bylo podle ředitelky ve zkráceném řízení správní řízení ukončeno a nyní plyne lhůta, ve které může majitel podniku podat odpor.

Nevědomá porušení se pak podle Štalmachové týkala hlavně maloobchodního prodeje, kde se často majitelé v opatřeních těžko orientovali. V případě porušení ze strany fyzických osob se velká část řízení týkala lidí bez domova a cizinců, zakončila.

Správní řízení kvůli porušení opatření má na starosti kromě magistrátu i pražská hygienická stanice. Česká televize nedávno uvedla, že hygienici se chystají pokutovat také bývalého prezidenta Václava Klause za to, že byl na veřejnosti bez zakrytých úst a nosu při oslavách výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. Hygiena se zabývá i Prymulou a Faltýnkem kvůli tomu, že neměli na schůzce ve vyšehradské restauraci roušku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme