Žena z Prahy postupovala správně, řekl ministr Vojtěch. Výsledky dětí jsou negativní

  • Testy prokázaly v Česku další tři pozitivní případy nákazy novým typem koronaviru. Jde o dva příbuzné ženy z Děčína, u které se nákaza potvrdila dříve, a ženu z Prahy 6, kterou testovala soukromá laboratoř.
  • Nově nakažená žena z Prahy 6 postupovala podle doporučení a zcela správně, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nakažené nebyl povolen kontrolní test a doporučili jí obrátit se na soukromou laboratoř.
  • O situaci v Česku jednala ve středu ráno Bezpečnostní rada státu. Zatím je podle ní situace klidná, a proto nepřijala další omezení hromadných akcí mimo závodů v biatlonu v Novém Městě na Moravě, které se budou konat bez diváků.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:51 4. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvíce dohadů přinesl během středy případ nakažené ženy, která nejdříve podstoupila testy v soukromé laboratoři a ty potvrdily její nákazu. Žena podle ministra zdravotnictví postupovala podle vydaných doporučení. „Postupovala tak, jak měla. Obrátila se na svoji lékařku, poté zřejmě na hygienickou stanici, to ještě musíme prověřit. Neměla zásadní potíže, byla bez teplot, pobývala v Passo Tonale. Bylo vyhodnoceno, že není indikována pro dané vyšetření. Byla jí doporučena soukromá laboratoř,“ uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch na tiskové konferenci ve středu večer. 

MAPA: Konference, lyžování i studium v Miláně. Po stopách českých pacientů nakažených koronavirem

Číst článek

Sám Vojtěch ale přiznal, že doporučovat pacientům soukromé laboratoře není vhodné, protože často nesplňují požadované standardy a nemají smlouvy s pojišťovnami.

Testu se podrobili také příbuzní, se kterými žena přišla do styku. Manžel nakažené neměl výsledky jednoznačné, a tak se jeho testy musí opakovat. Tři děti a dědeček podle ministra Vojtěcha nejsou pozitivní na přítomnost nemoci v těle. Všichni členové rodiny zůstali v karanténě.

Znamená to, že děti nepřenášely viry a Základní škola Antonína Čermáka v Praze-Bubenči, ve které chodí do první a třetí třídy, tak může pokračovat bez dalších omezení, sdělil ministr. Ředitel ale již dříve pro celou školu a školku vyhlásil na čtvrtek ředitelské volno.

Nový systém testování

„Soukromá laboratoř odeslala izolovanou nukleovou kyselinu do naší laboratoře. Ta byla shledána jako pozitivní. To znamená, že je velmi pravděpodobné, že ta žena pozitivní je. Nicméně ještě byl proveden kontrolní vzorek, jehož výsledek bude znám v pozdním odpoledni. Je ale vysoce pravděpodobné, že ta pozitivita tam je,“ uvedl již dříve o šesté nakažené epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula pro server iROZHLAS.cz.

Dva další nové případy pocházejí z okolí dvou již dříve nakažených z Děčína. „Oba dva byli do výsledků testů izolováni v domácí karanténě a oba budou ode dneška hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina se vrátila z oblasti Veneto v Itálii,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Od čtvrtka bude v Praze spuštěn také nový systém domácího testování přes linku 112. V ostatních krajích se systém zavede v následujících dnech. „Lidé, kteří budou doma, se obrátí na tuto linku a následně budou přesměrováni na příslušnou krajskou hygienickou stanici, která vyhodnotí stav pacienta a rozhodne o testování. Zdravotníci pojedou za pacientem domů a tam proběhne vyšetření vyškoleným personálem. Pacient bude čekat na vyhodnocení doma,“ vysvětlil ministr Vojtěch. 

Žena z Prahy, která se nechala testovat na koronavirus v soukromé laboratoři a měla pozitivní test je nyní v izolaci na naší Infekční klinice. Byly jí odebrány vzorky k testům v SZÚ, stejně jako jejím rodinným příslušníků, se kterými přišla do styku.

12:23 – 04. 03. 2020

1 8

8 potvrzených případů

V Česku je zatím potvrzených osm případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažené jsou dvě zahraniční turistky, jeden učitel z České zemědělské univerzity a dva lidé z Děčína, kteří byli společně lyžovat. Všichni se nakazili v Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Dnes přibyli další dva lidé z Děčína a žena z Prahy 6.

Zatímco u některých pacientů aktuálně hospitalizovaných v Česku se nákaza koronavirem projevila po pár dnech, jiní stihli ještě procestovat střední Evropu. To je případ studentek z Milána, které navštívily během pár dnů Vídeň, Budapešť či Prahu. Server iROZHLAS.cz zmapoval cesty nakažených v uplynulých dnech, projít si je můžete v interaktivní mapě níže.

Přehled nakažených v Česku

  • KONFERENCE V UDINE. První nakaženým v Česku se stal v neděli muž, ročník 1952, který se účastnil konference na italské univerzitě v Udine.
  • AMERICKÁ STUDENTKA. Nákaza se potvrdila i u americké turistky, ročník 1999, která přijela do Brna a do Prahy. Studuje na univerzitě v Miláně.
  • LYŽOVÁNÍ V ITÁLII. Mezi první trojicí nakažených byl i další Čech, ročník 1976. Ten se vrátil se svou rodinou z lyžování v severní Itálii.
  • NÁVRAT Z BENÁTEK. O dalším případu nákazy informovaly úřady v úterý. Je jím žena, ročník 1967, která se vrátila z Benátska.
  • EKVÁDORSKÁ KAMARÁDKA. Nákaza se později potvrdila i u ženy z Ekvádoru, ročník 1999. Ta cestoval spolu s již nakaženou americkou studentkou přes další evropská města z Milána do Prahy.
  • SOUKROMÁ LABORATOŘ. Žena s rodinou se měla vrátit z oblasti Trentino, která ale není hlášena jako riziková. Pacientku nejdříve testovala soukromá laboratoř.
  • RODINA NAKAŽENÉHO. Sedmým a osmým nakaženým se stali rodinní příbuzní již nemocné ženy, se kterou se vrátili z lyžování v severní Itálii.

O situaci ve středu ráno jednala Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš po jednání oznámil, že zrušení Světového poháru v biatlonu bylo správné, ale že nevidí důvod k omezení dalších hromadných akcí. Všechny akce a shromáždění nad 5000 lidí budou ale pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) muset hlásit krajským hygienickým stanicím, aby posoudily riziko.

Ministerstvo zdravotnictví od středy zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. Podobný krok ministr Vojtěch chystá i pro dezinfekce. Nařízení chce vydat během středy.

kno, cib, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme