Data: Koronavirus nejvíce zasáhl školáky a seniory, prudce přibývají i nakažení učitelé a zdravotníci

Koronavirus se v Česku zatím nejvíc podepsal na školou povinných – od začátku pandemie se jich nakazilo více než 18 000. S tím úzce souvisí masivní nárůst nakažených pedagogů. Vyplývá to z dat, která serveru iROZHLAS.cz poskytly Ústav zdravotnických informací a statistiky a Česká lékařská komora. Kritická začíná být situace i mezi zdravotníky, jichž se od března nakazilo přes 8000 a denně mezi nimi přibude zhruba 500 nových případů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od začátku pandemie se v Česku nakazilo 18 718 školáků | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve svém úterním projevu vysvětloval nezbytnost zavření škol následovně: „Pokud vezmeme pozitivní osoby podle povolání, je na prvním místě s více než šestnácti procenty kategorie žák, student, učeň.“

A data, která serveru iROZHLAS.cz poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky, to potvrzují. Od jarního začátku pandemie se koronavirem v Česku nakazilo 18 718 školáků, což je přesně 16,42 procenta všech případů.

Druhé místo připadá na starobní důchodce, jichž se za celou dobu nakazilo 13 767. Pro srovnání: nakažených pracovníků v kancelářích ústav eviduje přes pět tisíc.

Z dat lze například vyčíst, že se nakazilo 224 pracovníků v zemědělství, 161 pendlerů, 153 zaměstnanců pošty, 111 členů vězeňské služby či 104 veterinářů. Ve statistikách lze najít i 100 pozitivně testovaných zaměstnanců církví a také 19 bezdomovců. 

Proč statistici zvolili právě tyto kategorie? „Zahrnuli jsme práce, které se nejčastěji vyskytují nebo by mohly zahrnovat největší množství nakažených. Brali jsme ty zaměstnance, které jsme mohli zařadit, i ty, na které je upřena určitá pozornost, což jsou například pendleři,“ reagoval na dotaz iROZHLAS.cz Josef Tuček z tiskového oddělení Ústavu lékařských informací a statistiky. 

Do kolonky jiné povolání se podle něj řadí lidé, jejichž práci nebylo možné zařadit do žádné kategorie. „Například někdo, kdo venčí psy,“ přiblížil.

Férově? Nevíme

U téměř 17 tisíc lidí se pak povolání nepodařilo zjistit vůbec. „Buď na to hygienici zapomněli, nebo se s nimi ti lidé příliš nebavili. Raději jsme pak férově napsali, že to nevíme,“ uvedl Tuček.

Server iROZHLAS.cz žádal údaje od Ústavu zdravotnických informací a statistiky opakovaně – naposledy 1. října. Odpověď přišla až ve středu.

„Data jsou shrnuta ke dni 10. října proto, že za další dny ještě nejsou shromážděny všechny údaje. Za nejbližší období by tedy data byla neúplná. Doufám, že pro vás tyto údaje budou užitečné, i když nám bohužel trvalo, než jsme je pro vás dali dohromady. Máme toho moc,“ vysvětlil redakci Tuček v e-mailu.

UčíTelka se vrací na televizní obrazovky. Vysílání pro školáky poběží od 15. října každé dopoledne na ČT2

Číst článek

Nakažení učitelé?

Jednou z nejohroženějších skupin jsou pedagogové. Od začátku epidemie se jich nakazilo už více než 4483. Přitom data ze začátku září hovořila o 449 nakažených kantorech. Nárůst tak – ne příliš překvapivě – započal po startu nového školního roku a návratu žáků do lavic.

I kvůli tomu se ministr Prymula rozhodl postupně zavřít všechny stupně vzdělávacích zařízení, vyjma mateřských škol. Jako poslední se ve středu 14. října přestalo prezenčně učit na prvních stupních základních škol. Šéf resortu zdravotnictví to vysvětloval tím, že děti nákazu přenášejí do rodin.

Na celostátní uzavření škol reagovaly kraje tím, že vyčlenily vybraná zařízení striktně pro děti zdravotníků či zaměstnanců záchranných složek. O výuku však alespoň během prvního dne nebyl velký zájem.

Výpadek zaměstnanců řeší také někteří obchodníci. Na Vysočině družstvo obchodů potravin COOP uvažuje o tom, že na výpomoc přijme servírky ze zavřených restaurací.

Ve Zlíně je do tamní školy přihlášeno 30 dětí zdravotníků, připravená kapacita je ale zhruba dvojnásobná. Zájem o výuku není ani v Libereckém kraji, kde nechali otevřenou jednu školu v každé obci s rozšířenou působností. 

Také Jihomoravský kraj vyčlenil 40 škol, podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové se jedná zhruba o dvojnásobný počet, než tomu bylo na jaře, kdy do škol docházelo zhruba 400 dětí.

‚Praha se vymyká‘

Nakažených poměrně rychle přibývá i mezi zdravotníky. Data statistiků ukazují, že se jich od začátku pandemie do 10. října nakazilo 7221.

Podle ještě aktuálnějších dat České lékařské komory se však v Česku nakazilo už více než 8000 zdravotníků. Jen během pondělka přibylo 485 nových případů, celkem je pak tuzemsku v současnosti 4917 nakažených lékařů, sester a dalších pracovníků. 

„Zatím nejhorší situace byla v pátek, ale to byl asi i největší počet provedených testů, kdy přibylo 124 nakažených lékařů, 239 sester a celkem 566 nakažených zdravotníků,“ řekl serveru iROZHLAS.cz šéf lékařské komory Milan Kubek.

Jen za dva dny přibylo 485 nakažených zdravotníků. V kterých krajích se nákaza šíří nejvíce?

Číst článek

Nejvíce se koronavirus mezi zdravotníky šíří v Praze. Podle Kubka je jich v metropoli nakažených přes tisícovku, z toho 328 lékařů. „Praha se vymyká zejména počtem nakažených lékařů. Je to nesrovnatelně víc než v jiných krajích. Je to tím, že v Praze je situace kritická, navíc je tu ale nejrobustnější zdravotnictví,“ vysvětlil.

Problém tkví především v tom, jak rychle počet nakažených zdravotníků roste. Podle Kubka se každých deset dní toto číslo zdvojnásobí. „Dynamika je taková, že máme dvojnásobný počet hospitalizovaných, dvojnásobný počet nakažených zdravotníků i dvojnásobný počet zemřelých.“

I na to zareagoval ve svém projevu ministr Prymula – chce zajistit systém sdílení pracovníků v jednotlivých nemocnicích, v boji proti pandemii pak mají pomoci i další lékaři a studenti. „O zapojení do systému testování požádáme praktické lékaře, nemocnice, aktuální odběrová místa, a dále speciální odběrná místa posílená o až 7000 studentů lékařských fakult a dalších 10 tisíc studentů vysokých škol,“ nastínil.

Martin Štorkán, nkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme