Největší nárůst od poloviny dubna. Laboratoře v pátek odhalily 4224 nových případů nákazy koronavirem

V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Týdenní incidence pro celou republiku je 176 pozitivních případů na sto tisíc obyvatel. Reprodukční číslo znovu překonalo rekord od začátku loňského října. V sobotu stouplo z páteční hodnoty 1,79 na 1,96. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 12:36 23. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skokově oproti předešlému pátku vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem-19. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skokově oproti předešlému pátku vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem-19, a to o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem-19 bylo jen za posledních sedm dní zaznamenáno 62, což je o 18 více než za celé září.

Výrazně stouplo i reprodukční číslo. Z páteční hodnoty 1,79 vzrostlo v sobotu na 1,96. Reprodukční číslo uvádí, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Aktuálně je téměř na dvojnásobku kritické hodnoty jedna, která znamená zrychlování šíření covidu-19. Nad jedničkou je reprodukční číslo nepřetržitě od konce letošního srpna.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, je nyní nejvyšší od 24. května. Vážně nemocných je ze všech hospitalizovaných podle ministerstva 123 lidí. Množství těžkých případů také vytrvale roste, ale nárůst je mírnější než u celkového počtu hospitalizovaných. Oproti předchozímu pátku je vážně nemocných asi o třetinu více.

Počty nově nakažených, hospitalizovaných a zemřelých prudce rostou po celý tento týden. Ještě na začátku září se denní nárůsty množství nakažených pohybovaly pouze kolem dvou až tří stovek, hospitalizovaných bylo jen kolem 60 a počty zemřelých za týden se pohybovaly v jednotkách. Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno zhruba 1,73 milionu případů covidu-19. Zemřelo 30 608 nakažených.

Incidenční číslo

Čekal jsem, že ministerstvo vytáhne připravená opatření. Nestalo se, reflektuje vývoj koronaviru Válek

Číst článek

Zároveň s denními nárůsty množství nakažených se výrazně zvyšuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel. K dnešku toto číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, stouplo z pátečních 154 případů na 176.

V některých okresech už dokonce incidenční číslo překonalo hranici tří stovek, nejvyšší je se 405 případy na Českobudějovicku. Ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO) se ve čtvrtek dohodli na tom, že v okresech se sedmidenním výskytem nákazy nad 300 případů na 100 000 obyvatel se neočkovaní žáci budu muset 1. a 8. listopadu otestovat na koronavirus.

Očkování a testování

Za pátek bylo v ČR očkováno proti covidu-19 přes 29 800 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Je to nejvíc očkovaných za den od 27. srpna.

V poslední době se zvyšují rovněž počty testovaných. V pátek v minulém týdnu bylo provedeno zhruba 32 000 PCR testů a 85 000 antigenních, kdežto tento týden v pátek asi 45 000 PCR a 87 000 antigenních testů.

Vzhledem k prudkému růstu počtu nově nakažených, ale i navzdory zvyšování počtu testovaných stoupají podíly nově odhalených případů nákazy na počtu testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,61 procenta za předchozí pátek na 1,47 procenta.

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl ze 3,24 na 5,67 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 7,50 na 15,20 procenta, což je nejvíce od 20. dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme