Korupční zákon i legalizace zlodějin. Opozice kritizuje vládní změnu pravidel pro zakázky bez soutěže

Pravidla pro zakázky zadávané bez soutěže v době krize by se měla změnit. Počítá s tím vládní novela, kterou v pondělí schválila vláda. Část opozice ale novinku kritizuje. Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska má dodatečně legalizovat „zlodějiny“ během nákupů zdravotnických pomůcek na ministerstvu zdravotnictví. S návrhem nesouhlasí ani Starostové a nezávislí, podle hnutí nahrává korupci.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:26 13. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska se vláda novelou zákona o veřejných zakázkách snaží krýt zlodějiny

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska se vláda novelou zákona o veřejných zakázkách snaží krýt zlodějiny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zákon je korupční. Hnutí ANO, pokud pro něj jeho poslanci zvednou ruku, přestává být protikorupčním hnutím,“ prohlásil místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík po jednání poslaneckého klubu.

Vláda chce v době krize rozvolnit pravidla pro zakázky z ruky. ‚Malá technická změna,‘ tvrdí ministerstvo

Číst článek

Kabinet předkládá novelu zákona o zadávání veřejných zakázek s odůvodněním, že usnadní nakupování ochranných pomůcek proti koronaviru i po skončení nouzového stavu.

„I v krizi se dá nakupovat transparentně,“ reagoval na to Gazdík. Novela má podle něj umožnit pokračování nákupů od firem s nejasnými vlastníky, které dosud nevyvíjely žádnou činnost.

Změna pravidel se týká hlavně zakázek zadávaných napřímo bez soutěže, tedy skrze takzvané jednací řízení bez uveřejnění. Vládní návrh počítá s tím, že by se nově nemusela prověřovat kvalifikace vybraných firem či jejich skuteční vlastníci. Dále nebude muset vyloučit vybraného dodavatele, který nemá zaknihované akcie.

Kvůli neveřejnému charakteru je tento typ zakázek často terčem kritiky ze strany protikorupčních organizací či opozice. Podle neziskové organizace Transparency International by se tak mohlo stát, že státní zakázku získá i zadlužená společnost či dodavatel se záznamem v trestním rejstříku.

‚Legalizace zlodějin‘

Novinku z dílny ministerstva pro místní rozvoj kritizuje také ODS či TOP 09. Šéf poslanců strany a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek to označil za snahu krýt „zlodějiny“, které se děly v souvislosti s nákupy v době koronavirové epidemie na ministerstvu zdravotnictví.

Příběhy pandemie

Problematické nákupy zdravotnických pomůcek server iROZHLAS.cz zmapoval v následujících textech:

Vláda podle něj navrhuje, aby stát vzhledem k výjimečné situaci rezignoval zkoumání vlastnických struktur těch, kteří se o veřejné zakázky ucházejí. „Žádá bianko šek, aby mohla zadat zakázku někomu, kdo je v insolvenci, trestně stíhaný, někomu naprosto nedůvěryhodnému,“ řekl.

Návrh by se podle Kalouska dal nazvat: Zhasněte, chceme krást rychleji.

Resort Kláry Dostálové (za ANO) ale kritiku odmítá. „Reagujeme na požadavky Ústředního krizového štábu. Nejde v žádném případě o obecné rozvolnění transparentnosti, její současná vysoká míra samozřejmě zůstává zachována,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Vládní novelu zákona, která by měla zjednodušit za naléhavé situace zadávání veřejných zakázek, ve středu projednal sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Poslancům ho doporučil schválit.

Vyřazení z programu

Změna se měla původně projednávat ve zrychleném řízení a dolní komora ji měla řešit ještě během středy. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ji ale po kritice stáhl z programu. Zákonodárci by tak vládní návrh měli projednat až během řádné schůze, která začne na konci května. 

Reakce Dostálové

„Odmítám komentáře, které zde zazněly,“ řekla ke kritice novely zákona o zadávání veřejných zakázek ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ministerstvo pro místní rozvoj podle ní reagovalo i na usnesení sněmovny, podle kterého vláda měla připravit zjednodušení zadávání zakázek. Zákon se týká jen odstranění byrokratických překážek při jednacím řízení bez uveřejnění, zdůraznila.

Vyřazení novely z programu středeční schůze žádali Piráti, lidovci i hnutí SPD. „Zákon je navržen tak, aby dal podhoubí možné korupci,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by změny navrhované vládou znamenaly konec boje s korupcí v Česku.

Předloha upravuje také povinnost hodnocení nabídek v pětičlenné komisi u zakázek nad 300 milionů korun. Podmínka zůstane zachována pouze v případech hodnocení podle jiných než číselně vyjádřitelných kritérií. Komise ale nebude muset být jmenována ani v případech, kdy nabídku podá jediný uchazeč a není tedy co hodnotit.

Nyní mohou veřejní zadavatelé nakupovat mimo režim zákona o zadávání zakázek díky vyhlášenému nouzovému stavu. Vláda využila tuto možnost zejména při pořizování zdravotnických ochranných prostředků. Některé obchody však vyvolávaly pochybnosti. Nákupy chce prověřit také Nejvyšší kontrolní úřad. Nouzový stav skončí s nedělí.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme