‚Je to dost peněz‘. Recea Prague je v úpadku, dluh 188 milionů za respirátory převezme insolvenční správce

Na pandemii koronaviru mohla rychle zbohatnout. Výnosný obchod se státem ale firmě Recea Prague nakonec nevyšel. Důvod? Cestu k mimořádným výdělkům jí překazila neodpovídající kvalita dodaných respirátorů. Společnost se s tím ale nechce smířit a domáhá se zaplacení dluhu ve výši 188 milionů u soudu. Celý spor se ale nyní ještě více zkomplikoval: Recea Prague spadla do konkurzu a lukrativní pohledávku tak převezme insolvenční správce.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Recea Prague získala od ministerstva zdravotnictví šestici kontraktů na dodávku více než milionu kusů respirátorů třídy FFP2 v hodnotě 310 milionů korun

Společnost Recea Prague získala od ministerstva zdravotnictví šestici kontraktů na dodávku více než milionu kusů respirátorů třídy FFP2 v hodnotě 310 milionů korun | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Tady máme už jenom pár krabiček,“ prohlásila loni v dubnu s poukazem na přilehlou stodolu majitelka společnosti Recea Prague Lenka Knížková, když ji server iROZHLAS.cz vyhledal v zemědělské usedlosti v Olešné u Písku. Reportérům tak tehdy nepřímo potvrdila, že zásilka ochranných pomůcek již dorazila na místo určení. Tedy k ministerstvu zdravotnictví.

Miliardová škoda, rekordní ceny či podezření na podvody. Proč policie nákupy pomůcek i tak odložila?

Číst článek

Resort Adama Vojtěcha (za ANO) si totiž u firmy paní Knížkové záhy po vypuknutí koronavirové krize objednal více než milion respirátorů třídy FFP2. Hodnota transakce: 310 milionů korun. Společnost přitom měla minimální kapitál, sídlila v centru Prahy v činžovním době, kde o ní nikdo neslyšel, a její jednatel Jan Kunc měl na sobě hned 18 exekucí.

Lukrativní obchod nakonec krachl. Důvodem však nebylo nejasné pozadí firmy, podle ministerstva jednoduše nesplnila předem domluvené podmínky. Část objednaných respirátorů nedodala včas. A ty, které došly v termínu, neprošly ve většině případů testem kvality u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. Resort tak téměř všechny objednávky stornoval.

Výsledek? Ze snové zakázky dosáhla Recea Prague jen na 12 milionů korun. Nehodlá se s tím ale smířit. Společnost je přesvědčená o tom, že dodané respirátory kvalitě poptávané ministerstvem odpovídají. „Tady to testovali jinou metodou, než měli. Je tam grafém a ten chemicky likviduje viry tak, že se ta rouška může používat až 30 dní,“ řekl pro iROZHLAS.cz Kunc.

Certifikace dovezeného zboží si podle jednatele společnost ověřovala v Číně či Itálii, pomůcky nechala rovněž testovat na Technické univerzitě v Liberci. „Stát nám dluží necelých 200 milionů. I s úroky a náhradou škody to je celkem dost peněz,“ pokračoval. Recea Prague proto podala na ministerstvo zdravotnictví žalobu. Domáhá se v ní úhrady ve výši 188 milionů korun.

Majetek firmy

Spor se ale nyní ještě více zkomplikoval. Recea Prague totiž kvůli zmařené investici nebyla schopná plnit své závazky a na návrh věřitelů se dostala do úpadku. Koncem října pak Městský soud v Praze rozhodl o konkurzu, majetek firmy by tak mohl být rozprodán. „Prohlášením konkurzu obecně přechází na insolvenčního správce oprávnění nakládat s majetkovou podstatou,“ popsal mluvčí soudu Adam Wenig.

Recea Prague však žádný závratný majetek nevlastní. Když se během insolvence letos v květnu zkoumala ekonomická situace podniku, ukázalo se, že na běžných účtech má pouze 12 tisíc korun, v eurové pokladně pak zhruba 252 tisíc korun. Dále byly na firmu napsány dva mobilní telefony a počítač od Applu a auto značky Mercedes, to ovšem tehdejší insolvenční správkyně rovnou zajistila.

Policejní šetření

Nákupy ochranných pomůcek po vypuknutí pandemie koronaviru se zabývala také policie. Do jejich hledáčku se dostali pracovníci ministerstva zdravotnictví i dodavatelé „problematických“ objednávek. Do jejich hledáčku se tak dostala firma La Factory, která až do loňska nevykazovala žádnou činnost, dále De Sol Investment s nejasnou vlastnickou strukturou směřující do Belize, Recea Prague, jejíž jednatel byl zatížen 18 exekucemi a Batist Medical prodávající respirátory za 866 korun za kus. Závěr však nakonec zněl: zákon porušen nebyl.

Klíčovou roli tak sehraje právě dluh vymáhaný u Obvodního soudu pro Prahu 2 od ministerstva zdravotnictví. Sám Vojtěch nechtěl spor komentovat. „Detaily nelze s ohledem na právní opatrnost sdělovat,“ napsal redakci v SMS zprávě. Zboží původně určené na boj s covidem současně zůstává ve skladu Správy státních hmotných rezerv, kam ho firma loni doručila. Navzdory urgencím si ho nevyzvedla.

Závazky Recea Prague nyní dosahují desítek milionů korun. Peníze dluží dodavatelům, od kterých ochranné pomůcky objednané ministerstvem odebírala, i firmám, které ji na byznys se státem půjčily vlastní prostředky. Mezi věřiteli lze nalézt i Finanční úřad hlavního města Prahy. Během insolvence se přihlásil o zaplacení 32 milionů korun za DPH.

Ovšem vůbec nejvyšší pohledávku přihlásila společnost Duttie & Schworcz, a to v celkové výši 121 milionů korun. Dluh za zdravotnický materiál měla podle dokumentace v insolvenčním rejstříku převzít od čínského dodavatele, současný správce ale pohledávku neuznal. Stejně tak ji odmítla Recea Prague.

„Toto zboží nikdy Recea neobjednala ani nepřevzala,“ lze se k tomu dočíst například v případě 40 tisíc masek N95, které měla firma podle Duttie & Schworcz získat od čínské společnosti Futong. Jednatel Kunc tak pohledávku považuje za smyšlenou a obrátil se kvůli tomu podle svých slov také policii. „Podal jsem trestní oznámení na falešné faktury,“ uvedl dále k úpadkovému řízení.

Spor s ministerstvem

Jaký bude osud pohledávky v hodnotě 188 milionů korun, se teprve uvidí. Současný insolvenční správce Jiří Zrůstek nechtěl další postup příliš komentovat. „Rozhodnutí o prohlášení konkurzu doposud nenabylo právní moci, úvahy o prodeji majetku jsou předčasné,“ reagoval na dotaz redakce, zda plánuje dluh ministerstva poslat do dražby. Čeká se tak podle něj na to, až se sejde věřitelský výbor. A ten rozhodne, jak dál.

„O dalším postupu v řízení a o způsobu realizace majetku sepsaného v soupisu majetkové podstaty budu rozhodovat ve spolupráci s věřitelským výborem. Ten se však po prohlášení konkurzu zatím nesešel, ale očekávám, že se tak stane v blízké době,“ pokračoval Zrůstek. Firma Recea Prague se totiž podle Kunce proti rozhodnutí pražského soudu, který konkurz firmy vyhlásil 18. října, odvolávat nebude.

Nová opatření proti covidu: kontroly při nákupu skipasů, konec antigenních testů na větších akcích

Číst článek

Nicméně podle zápisů pořízených během dřívějších schůzek věřitelů, které je možné najít v insolvenčním rejstříku, to vypadá, že spor se státem převezme na svá bedra právě insolvenční správce Zrůstek. Ten totiž „zpeněžit majetkovou podstatu dlužníka“ zatím nedoporučil. „Insolvenční správce se k tomu vyjadřuje, že tato varianta dle jeho názoru není vhodná, v zájmu věřitelů je pokračovat ve vymáhání hlavní pohledávky,“ píše se v dokumentu.

Potvrzuje to také mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. „V řízení bude nadále pokračováno na straně žalobce s insolvenčním správcem dlužníka s tím, že ten to písemně oznámil soudu, že má nadále zájem v řízení pokračovat,“ uvedla na otázku, jakým způsobem se bude soudní spor dále vyvíjet.

Recea Prague reprezentovaná nyní insolvenčním správcem však bude muset ve sporu unést důkazní břemeno, jak připomněli elitní detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Na podnik totiž dopadlo kvůli byznysu se státem v době pandemie také policejní šetření pro podezření z podvodu a praní špinavých peněz. Kriminalisté ale případ nakonec podobně jako u dalších dodavatelů ochranných pomůcek odložili.

Možnost stornovat objednávku kvůli neodpovídající kvalitě si ale resort zdravotnictví vepsal přímo do kontraktů s dodavateli. „Ministerstvo zdravotnictví dodavatele dopředu informovalo o tom, že je to nepřekročitelná podmínka nákupu spojená s odstoupením od objednávky,“ uvedla loni na adresu firmy Recea Prague tehdejší mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová s tím, že kvůli tomu zrušilo i řadu jiných nákupů.

Problém s kvalitou měla třeba také společnost La Factory, která měla ministerstvu původně dodat respirátory za více než miliardu. Resort kvůli tomu podniku stornoval dvě objednávky. Zbývající nedostatky se řešily slevou z nákupu, jelikož některé dodané respirátory po testech splňovaly nároky na nižší ochranu, než bylo původně deklarováno.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme