V neděli přibylo 3364 nakažených, PES je na 76. Česko kvůli mutaci viru zastavuje lety z Británie

V Česku v neděli přibylo 3364 potvrzených případů covidu, což je nejvyšší nedělní hodnota za posledních šest víkendů. Aktuálně nemocných je 82 426. Ministerstvo zdravotnictví ráno na twitteru oznámilo, že od 12.00 zastavuje lety z Velké Británie. Důvodem je nová mutace koronaviru, která se objevila na jihu Anglie. Lety ruší i další evropské státy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé, kteří strávili v Británii alespoň 24 hodin, nyní po návratu povinně nastupují do karantény. Pátý až sedmý den po příjezdu do Česka musí podstoupit PCR test na nemoc covid-19 | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

V neděli bylo v Česku provedeno 10 715 testů na koronavirus, z toho 3364 se ukázalo jako pozitivní. Minulou neděli bylo přitom hlášeno 1998 případů. Jedná se tak o nárůst více než 1300 nových infekcí. V pondělí však čísla bývají vždy nižší kvůli menšímu rozsahu testování během víkendu.

Aktuálně hospitalizovaných je nyní v České republice více než 4000 lidí, celkově se s nemocí potýká 82 426 obyvatel.

Stupeň v protiepidemickém systému (PES) se kvůli pokračujícímu nárůstu už čtvrtý den drží na indexu 76, který odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni. Vláda však zatím o zařazení země ze současného čtvrtého stupně do pátého nerozhodla.

Cesty z Británie 

„Od 12 hodin nesmí do České republiky přiletět žádné letadlo z Velké Británie. Lety z této destinace jsou zastaveny,“ informovalo v pondělí ministerstvo na twitteru

Podle informací dostupných na webu Letiště Václava Havla měly během pondělí přistát v Praze čtyři spoje z Londýna. První z nich v 10.15 a zbylé tři až po poledni, kdy už budou přílety do ČR zakázány.

Od 12 hodin nesmí do České republiky přiletět žádné letadlo z Velké Británie. Lety z této destinace jsou zastaveny.

07:17 – 21. 12. 2020

43 257

Lidé, kteří strávili v Británii alespoň 24 hodin, nyní po návratu povinně nastupují do karantény. Pátý až sedmý den po příjezdu do Česka podstoupí PCR test na nemoc covid-19. Když bude test negativní, karanténa jim skončí. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní.

Spojené království už dříve patřilo v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, museli při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19 nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme