Za neděli přibylo zatím 895 nově nakažených. Klesl i počet hospitalizovaných

Hygienici dnes v Česku potvrdili zatím 895 případů covidu, asi o 150 méně než minulou neděli do večera. Hospitalizovaných ubylo za den o 680 na 5421. V sobotu v ČR provedli 13 308 testů na covid, nejméně za šest dní a zhruba o 2900 méně než před týdnem. Mezi poprvé testovanými je 26 procent nakažených.

Praha (Aktualizováno: 19:40 22. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nových případů nákazy je zatím o 150 méně, než minulou neděli. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet úmrtí s koronavirem se třetí den po sobě drží pod stovkou. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře v sobotu v Česku provedly 13 308 testů na koronavirus, nejméně za šest dní a zhruba o 2900 méně než před týdnem. Podíl nakažených mezi poprvé testovanými se už deset dní drží mezi 25 a 30 procenty. Je to sice méně než koncem října a počátkem listopadu, údaj ale stále naznačuje, že v populaci je mnohem víc infikovaných, než se podaří odhalit.

Denní přírůstky nakažených v Česku klesají už víc než dva týdny, v tomto týdnu byl nejvyšší 6470 případů ve čtvrtek. V sobotu nově evidovaných 3190 nakažených bylo zhruba o tisícovku méně než před týdnem. Česká republika tak již nemá v rámci Evropské unie nejvíce případů koronaviru za dva týdny v přepočtu na 100 000 obyvatel, v tomto pořadí je osmá.

Nejhorší je ale nyní Česko v unii v počtu úmrtí s covidem-19.Úmrtí je dosud 7164 a jejich množství se překročením sedmitisícové hranice zdvojnásobilo od konce října. Denní počty už ale klesají. Za pátek i sobotu jich ministerstvo zaznamenalo 91, za dnešek zatím 17. Nejčerstvější čísla ale později při aktualizacích obvykle rostou.

Oslabování epidemie v Česku umožní od pondělí zmírnit některá opatření proti šíření koronaviru. Země se posune v protiepidemickém systému PES z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého, rozhodla v pátek vláda.

Nejvíce je nyní covid-19 rozšířený nadále na Havlíčkobrodsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali zhruba 717 nakažených na 100 000 obyvatel. Relativně nejlépe je na tom za poslední týden Trutnovsko se 121 nakaženými na 100 000 obyvatel.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Česko bude pravděpodobně bojovat s návraty koronavirové epidemie v období vrcholného rozšíření respiračních onemocnění v lednu či únoru. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. 

Data o počtu úmrtí na covid-19 má podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky  Ladislava Duška smysl zveřejňovat zhruba po třech dnech až týdnu. V reálném čase podle něj údaje nejsou dostatečně přesné a jejich pozdější korekce vyvolávají u veřejnosti představy, že se statistiky zpětně mění. 

Otevření malých obchodů zvýší podle statistik mobilitu obyvatel o desetinu až třetinu, řekl v nedělním pořadu Partie televize Prima ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Všechny obchody tak nyní nelze vzhledem ke stavu epidemie covidu-19 otevřít, protože by to znamenalo setkávání řady lidí. Podle protiepidemického systému PES je ale možné, že malé prodejny budou smět otevřít od pondělí 30. listopadu, dodal ministr.  

Ministerstvo zdravotnictví kvůli požadavku Poslanecké sněmovny připraví alternativní tabulku protiepidemického systému, kde nebudou všechny stupně vyžadovat platnost nouzového stavu. V Partii to dnes řekl Jan Blatný (ANO).

Od březnového začátku epidemie se nákaza potvrdila u 491 647 lidí, většina měla mírný průběh onemocnění. Vyléčilo se 394 947 z nich, nemocných je nyní 89 536 lidí. Z aktuálně hospitalizovaných je 839 ve vážném stavu, jejich počet za den klesl o 21 a je nejníže od 25. října.

kar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme