Česko má 32 případů nového koronaviru. Prvního nakaženého má Hradec Králové

Česko má 32 případů nákazy novým typem koronaviru. Zatím posledním případem je muž z Hradce Králové, řekl TV Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testy v neděli potvrdily nákazu u šesti lidí. Průběh nemoci je u všech nakažených mírný. Po celém světě se koronavirem nakazilo více než 101 000 lidí a více než 3400 podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 22:46 8. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 16 milionů obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa (ilustrační foto). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Článek pokračuje pod online reportáží:

Případ muže, který byl testován na přítomnost koronaviru v Hradci Králové, je podle Vojtěcha spojen s dalšími lidmi, kteří se nakazili na konferenci v Bostonu. „I tento pán je v domácí karanténě,“ řekl ministr Primě.

Dříve odpoledne Vojtěch informoval o dalších třech nových případech v Ústeckém kraji. Jde o dvě ženy, které byly na dovolené v Itálii, a jednoho jejich rodinného příslušníka.

Kdo nyní jede do Itálie, měl by počítat s tím, že se opatření mohou rozšiřovat, říká ředitel asociace

Číst článek

Další dva pozitivní testy v neděli ohlásila pražská Nemocnice Na Bulovce. Přítomnost koronaviru zdravotníci odhalili u manželského páru, který byl lyžovat ve středisku Val Gardena v Itálii se skupinou osob, u kterých se již v minulých dnech onemocnění potvrdilo.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku i soboty se objevilo každý den po sedmi nových nakažených. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Pět případů má vazby na americký Boston. Testováno bylo dosud v Česku podle ranních údajů ministerstva zdravotnictví 787 lidí, z toho téměř 200 za sobotu.

„Průběh u všech 32 případů je doposud mírný. Buď nemají žádné klinické příznaky, nebo velmi mírné. Ti, kteří mohou zůstat doma, tak zůstávají,“ řekl ministr Vojtěch TV Prima. Nakažení se léčí v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě. Zdravotníci jí začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro lidi s případným vážným průběhem nemoci.

Přibližně 16 milionů lidí je na severu Itálie v hromadné karanténě, kterou v noci na neděli vyhlásila italská vláda. Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto.

Omezení tím pádem zahrnují také hospodářskou metropoli země Milán a turisty hojně navštěvované Benátky. Celkově se opatření dotknou až 16 milionů lidí. Doposud bylo v karanténě pouze 50 tisíc osob.

Čeští občané, kteří jsou momentálně v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda uvalila karanténu, se mohou vrátit.

Koronavirus v Česku

První tři případy nákazy kronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku přibylo sedm nových nakažených, mimo jiné i roční kojenec. Dalších pět pozitivních pacientů potvrdila v sobotu večer Nemocnice Na Bulovce, v neděli po poledni ministr zdravotnictví informoval o dalších dvou nakažených.

Červeně vyznačené regiony Itálie, pro které platí karanténa. | Foto: Bojan Pancevski | Zdroj: Twitter

Většina z pacientů s koronavirem v Česku pobývala v Itálii. Jedna nakažená byla v americkém Bostonu a jedna se nakazila od příbuzných v Česku, kteří se z Itálie vrátili.

U žádného infikovaného není podle dosavadních informací průběh nemoci vážný.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou od soboty vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu.

Česko také přestalo od soboty vydávat víza lidem v Íránu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje tamní situaci za časovanou bombu. S Itálií i dalšími dvěma koronavirem silně zasaženými zeměmi, Čínou a Jižní Koreou, bylo přerušeno letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

V Číně počty klesají

Karanténa v Itálii. Premiér podepsal dekret, který nařizuje izolaci 16 milionům lidem na severu země

Číst článek

Čína v neděli ohlásila v pevninské části – tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa – 44 nově potvrzených případů nákazy novým koronavirem během soboty, oproti 99 případům o den dříve. Nemoc COVID-19, způsobená koronavirem, si během soboty vyžádala 27 obětí, oproti 28 během pátku, uvedla agentura Reuters. Celkový počet obětí tím v pevninské části Číny stoupl na 3097.

Nově potvrzené případy se týkají čínské provincie Chu-pej, s výjimkou tří případů, kdy nákaza byla přivezena z ciziny. Celkový počet „importovaných“ případů v pevninské Číně tak dosáhl 67.

Od propuknutí epidemie v čínském městě Wu-chan loni v prosinci se v pevninské části Číny nakazilo skoro 80 700 lidí. Mimo Čínu se nakazilo více než 21 000 lidí, více než 400 zemřelo. Infekce se nejvíce rozšířila v Koreji, Íránu a Itálii, celkově se dosud potvrdila ve více než devíti desítkách zemí.

jgr, zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme