Sněmovna schválila 370 korun pro lidi v karanténě. Vládní návrh na stoprocentní nemocenskou neprošel

Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. V úterý to zrychleně schválila sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nemocenskou 100 procent místo 60 procent průměrného redukovaného výdělku.

Praha (Aktualizováno: 22:10 2. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh stoprocentní nemocenské nenašel mezi poslanci podporu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S úpravou Pekarové Adamové souhlasila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Z konzultací podle ní vyplynulo, že pro stoprocentní nemocenskou by nebyla mezi poslanci podpora. Maláčová řekla, že jde prakticky o někdejší vládní návrh, který nakonec sněmovna po vrácení Senátem neschválila v pátek ani v jedné z verzí.

Izolačka jako příspěvek nemocenské + 370 Kč na 14 dní. Tohle dnes schválila Sněmovna. Ať si kdo chce, co chce, říká, je to původní vládní návrh tj. bez nároku cestovatelských karantén na izolačku.

22:02 – 02. 03. 2021

2 32

Nynější předlohu teď dostanou k posouzení senátoři. O termínu schůze rozhodne organizační výbor horní komory patrně ve středu, v tento den ale proti plánům nebude.

Příspěvek až 370 korun denně by měli lidé podle návrhu schváleného sněmovnou dostávat prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše by měli 90 procent svého průměrného výdělku.

Nárok by se vztahoval také na lidi s nemocenským pojištěním pracujícím na dohody. Vyloučeni by byli lidé, kteří by se ocitli v karanténě do pěti dnů po návratu z dovolené v zahraničí.

Potvrzení o cestě přijímá policie v tištěné i elektronické podobě. Papírovou preferuje kvůli hygieně

Číst článek

Bonus k nemocenské má přispět k omezení šíření koronavirové nákazy v Česku. Má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými nastoupili do karantény a hlásili své kontakty.

Pro předlohu hlasovalo 98 ze 101 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo. Hlasování se zdrželi podnikatel Pavel Juříček z ANO a poslanci KSČM Hana Aulická Jírovcová a Zdeněk Ondráček. Aulická Jírovcová poukazovala na to, že zvolené řešení bude pro zaměstnavatele administrativně náročné.

V někdejší vládní verzi měli lidé v karanténě pobírat příspěvek nejvýše deset dnů. Senát navrhoval dobu prodloužit na dva týdny a chtěl nárok rozšířit na všechny lidi vracející se ze zahraničí.

Senátoři také žádali, aby z předlohy zmizely takzvané přílepky, které se do ní dostaly poslaneckými pozměňovacími návrhy za souhlasu ministerstva práce a sociálních věcí.

Opoziční radost.

Byl schválen můj pozměňovací návrh a zaměstnanci v karanténě tak dostanou k nemocenské bonus 370 korun denně.

Abychom se ze současné situace dostali, karanténa musí být dodržována. Pevně věřím, že tohle k tomu svou spravedlivostí podstatnou měrou přispěje.

21:54 – 02. 03. 2021

19 602

Příspěvek v úterý schválila sněmovna až po opakovaném druhém čtení potom, co Pekarová Adamová svou úpravu pozměnila. Její původní pozměňovací návrh byl podle Maláčové napsán tak, že by nebyl technicky proveditelný. Poslanci ODS a TOP 09 nejdříve prosazovali i jiné změny vládní předlohy, týkaly se procentní výše nemocenské. V opakovaném druhém čtení už se k těmto úpravám nepřihlásili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme