OBRAZEM: Zavřené památky a trdelník bez poptávky turistů. Praha se opět vyrovnává s prázdnotou

Letos už podruhé se Praha kvůli koronaviru vylidnila. V centru města chybí turisté, kteří do země sice přicestovat mohou, ale kvůli zdejší vážné situaci tak nečiní. Česko je pro řadu evropských států na seznamu rizikových zemí. Turistická místa zejí prázdnotou, restaurace, kavárny a bary musí mít zavřeno. Pohled fotografky serveru iROZHLAS.cz do starých ulic Prahy připomíná jarní první vlnu, i když je situace nyní výrazně jiná v počtu nakažených.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělí 5. října platí v České republice nouzový stav. Plošně si lidé musí zakrývat ústa a nos ve všech vnitřních prostorech, ve veřejné dopravě a také na zastávkách či v čekárnách. Aby se předešlo dalšímu šíření, je omezené shromažďování lidí na nejvýš šest osob, což znemožňuje konání hromadných akcí. Nehraje se v divadlech, v kinech a za výstavami lidé musí chodit online.

Na ulicích už člověk nepotká ani školáky mířící do školy. Po uzavření pražských vysokých škol na konci září se postupně přidala celá republika. Následovaly střední školy, které musely přejít na distanční výuku. Od středy 14. října se z domova učí i děti všech ročníků základních škol. Docházet do školských zařízení mohou jenom předškolní děti.

Za čtvrtek přibylo téměř deset tisíc nově pozitivních případů. Politici a zdravotníci situaci označují za velmi vážnou. Přijatá opatření mají hlavně zabránit kolapsu zdravotnického systému. V nemocnicích leží podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví necelé tři tisíce pacientů. Stav 543 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Oproti začátku října se počet hospitalizací zvýšil o téměř 1900 případů. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) varuje, že v následujících týdnech bude počet nakažených přibývat. 

Michaela Danelová, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme