DOKUMENT: Stát zanedbal přípravu na očkování. ‚Hlavně koordinace je nedostatečná,‘ píšou auditoři

„Vnímáme projekt vakcinace proti covidu-19 jako velmi rizikový.“ S takovým závěrem přišla loni v prosinci auditorská společnost Ernst & Young, která pro ministerstvo zdravotnictví narychlo zpracovala úvodní analýzu připravenosti státu na očkování. Zdůvodnila to hlavně nedostatečnou přípravou a koordinací či „neexistující“ komunikační kampaní. Server iROZHLAS.cz dokument zveřejňuje v plném znění.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle analýzy z loňského prosince byl český stát na očkování nedostatečně připravený | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

„Chtěl bych všechny ujistit, ze Česká republika je připravená na vakcinaci,“ ujistil veřejnost na webu ministerstva loni 21. prosince ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O dva dny později ale na stůl dostal dokument, který říkal pravý opak. Podle analýzy poradenské společnosti Ernst & Young totiž resort přípravu na očkování české populace podcenil.

Nemocnice v Letňanech podle Babiše nekončí kvůli personálu. ‚Je finančně neúnosná,‘ řekl

Číst článek

„Příprava, a zejména koordinace očkování proti covidu-19 byla až do posledních týdnů roku 2020 nedostatečná v kontextu extrémní složitosti a důležitosti projektu,“ zhodnotili auditoři blížící se vakcinaci. V dokumentu rovněž upozornili na limitované kapacity očkovacích center.

Poptávka po očkování se totiž podle poradců uspokojí „pouze za předpokladu širokého zapojení všech relevantních subjektů“, tedy nově zřízených velkokapacitních center v Praze a Brně, fakultních nemocnic, krajských a regionálních center a praktických lékařů.

„Úspěch projektu závisí především na kapacitách, schopnostech a dovednostech očkovacích center, ochotě a kompetenci praktických lékařů proočkovat vysoký počet vakcinačních dávek,“ napsali auditoři v úvodním shrnutí.

Bez propagace

Externí firma resortu, který ji najal, také vytýkala absenci komunikační kampaně. „Neexistuje, nebo jen velmi omezeně, což může ohrozit motivaci lidí i řízení poptávky nezbytné pro realizaci projektu,“ uvedla.

Ministerstvo zdravotnictví chystalo komunikační kampaň už loni na podzim, po kritice ale zakázku zrušilo. Podle očkovací strategie se s ucelenou propagací počítá od února. Zatím na podporu vakcinace resort vypustil jen několik spotů a nepříliš vydařené inzeráty.

Vedle toho vznikla ještě série propagačních videí se zaměřením na dezinformace, kterou pod hlavičkou Úřadu vlády zpracovala dvojice Jakub Gulab a Anna Šulcová, kteří mají mnoho fanoušků na internetu. Gulabova firma měla od vlády dostat na kampaň půl milionu korun a použít je ke koupi reklamního prostoru. Influencer ale v pátek večer kvůli kritice oznámil, že peníze nepoužije.

Celou analýzu si můžete přečíst zde:

Několik bodů pak auditoři nechali otevřených. „Stále existuje celá řada otevřených bodů a rizik, které je nutné urychleně vyřešit a připravit na ně zmírňující kroky pro přežití krizové situace,“ poznamenali. Konkrétně jmenovali třeba nutnost urychleně navýšit očkovací kapacity či definovat požadavky na mobilní očkovací týmy i přepravu vakcíny.

Ministerstvo zdravotnictví zadalo popsanou analýzu koncem loňského listopadu, zaplatilo za ni podle údajů z registru smluv necelých 400 tisíc korun bez DPH. Firma Ernst & Young tak na její zpracování měla dva týdny. Server iROZHLAS.cz dokument získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Podobnosti z analýzy už dříve přinesly také Deník N a Seznam Zprávy.

Externí auditoři vycházeli z vlastní analytické práce, dále z podkladů ze zahraničí nebo ze řízených rozhovorů. Mluvili například s tehdejším koordinátorem pro očkování Zdeňkem Blahutou, se zástupci zdravotních pojišťoven, armády, Ústavu zdravotnických informací a statistiky či Asociací poskytovatelů sociálních služeb.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme