Pfizer omezil dodávky vakcíny proti koronaviru. ‚Absolutně nespolehlivá firma,‘ zlobí se Babiš

Do Česka dorazí v příštích třech týdnech zhruba o třetinu méně dávek vakcíny od společností Pfizer a BioNtech, než výrobce původně plánoval. V České televizi to řekl premiér Andrej Babiš z hnutí ANO s tím, že firma to nijak nezdůvodnila. Ta už ale předtím oznámila, že dodávky sníží, aby mohla zvýšit výrobu.

Praha (Aktualizováno: 20:52 20. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko se nyní potýká s krácením dodávek očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

Premiér Andreje Babiše (ANO) uvedl, že bude v Česku chybět až 80 tisíc vakcín, Pfizer chce objednané dodávky zpětně dodat až v polovině února. Podle premiéra jde o nezodpovědný přístup firmy. 

„Je to skandální. Absolutně nespolehlivá firma, která v podstatě každých pár dní říká něco jiné. Zítra máme Evropskou radu a musíme to vyřešit,“ vyjádřil se premiér k omezení dodávek.                                              

Babiš spolu s lídry Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu Evropské unie probrat co nejrychlejší schválení vakcín Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a zrychlení produkce v Evropě. Napsali to v dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Očkování a dostatek vakcín jsou podle premiéra klíčové pro zvládnutí epidemie.

Očkování a dostatek vakcín jsou klíčové pro zvládnutí epidemie. Proto jsme společně s @Sebastian Kurz, @Statsministeriet, @Kyriakos Mitsotakis napsali @Charles Michel, že bychom se co nejrychlejšímu schválení vakcín @EU Medicines Agency a zrychlením produkce v Evropě měli zabývat i na zítřejší Evropské radě.

18:38 – 20. 01. 2021

12 64

Pod dopisem jsou kromě Babiše podepsáni dánská premiérka Metter Frederiksenová, rakouský kancléř Sebastian Kurz a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Rakouský kancléř v pondělí uvedl, že Rakousko bude společně s Řeckem a Dánskem tlačit na urychlené schválení vakcíny proti covidu-19 od britské firmy AstraZeneca agenturou EMA.

Snížení dodávek o 85 procent

Česko se nyní potýká s krácením dodávek očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech. Tento týden se proti původní domluvě snížily asi o 85 procent, má tak přijít o 13 650 dávek méně. 

Babiš ve středu nejprve řekl, že stát zatím o dodávkách v dalších týdnech nemá informace, poté ale v České televizi uvedl, že následující tři týdny mají být kráceny původně naplánované dodávky v průměru o 30 procent a že má přijít až o 80 000 dávek méně.

Česko má podle Babiše objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se už očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Ta počítá s aplikací pouze jedné dávky a měla by na světový trh přijít v březnu.

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince. Do úterního poledne bylo podáno téměř 130 000 vakcín. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je naočkováno 1,3 procenta populace. V lednu se má podle něj očkovat 346 625 lidí, v únoru 271 600 lidí a v březnu 662 400 osob.

Adéla Paruchová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme