Zájem o vakcínu proti covidu v Česku roste. Místa bez registrace hlásí rekordní počty očkovaných

Stále více Čechů má v posledních dnech zájem o očkování proti covidu-19. Potvrzují to data Chytré karantény a ministerstva zdravotnictví. Rekordní počty zájemců hlásí místa, kde se lidé mohou nechat naočkovat bez předchozí registrace. Důvodů zvýšeného zájmů může být hned několik.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta před očkovacím centrem na hlavním nádraží v Praze na snímku z 21. října. Zájemci o očkování proti covidu-19 sem mohou přijít bez objednání. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Registrujeme zvýšený zájem o očkování. Za včerejší den se přihlásilo na očkování téměř 13 tisíc nových lidí,“ informovali v pátek na twitteru zástupci Chytré karantény. „Rekordní počty očkují opět i místa bez registrace. Například na pražském Chodově včera naočkovali téměř 1000 lidí a v Brně necelých 500,“ dodali.

‚Tak prudký zvrat jsme nečekali. Lidi čekají na stovky mrtvých denně.‘ 6 expertů hodnotí další vývoj covidu

Číst článek

Očkovací centrum na pražském hlavním nádraží proto posílí vakcinační tým a prodlouží otvírací dobu. Server Seznam Zprávy informoval, že první zájemci o očkování v pátek přicházeli už dvě hodiny před otevřením. Na místě se pak během dne vytvořila dlouhá fronta.

Roste především počet aplikací posilující třetí dávky, ale přibylo také lidí, kteří se rozhodli očkovaní zahájit.

Největší změnu za poslední týden zaznamenali v Pardubickém, Olomouckém a Jihomoravském kraji, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Lidé čekají 22. října na očkovacím místě v nákupním centru Olympia v Brně, kde Fakultní nemocnice u svaté Anny zajišťuje očkování proti koronaviru bez předchozí registrace. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Proč chtějí lidé vakcínu?

Důvodů může být hned několik. Zaprvé zhoršující se epidemická situace v Česku, kdy počty nakažených v posledních dnech prudce stoupají. Ve čtvrtek v Česku přibylo 3638 nových případů covidu, což je o 2102 víc než před týdnem. Denní nárůst tak dosáhl potřetí v tomto týdnu nejvyšší hodnoty od konce dubna. Kromě nakažených přibývá také počet testů, ale i počty hospitalizovaných a zemřelých.

Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření covidu-19, stouplo v Česku na 1,79 a země je tak nejhorší ze zemí EU, ukazují statistiky Národní agentury pro komunikační a informační technologie.

‚Nechtějí nic slyšet.‘ Z deseti covidových pacientů leží v Domažlicích devět neočkovaných

Číst článek

Zadruhé odborníci upozorňují, že lidé bez vakcíny mohou mít těžší průběh onemocnění. Například v domažlické nemocnici, kde znovu otevřeli covidové oddělení, přijali během týdne deset pacientů, očkovaných nebylo devět z nich, jak informoval Radiožurnál, jehož reportér na místě natáčel.

Zatřetí od listopadu si budou muset dospělí bez očkování platit testy na covid-19 sami. Vláda ve středu rozhodla, že od listopadu budou testy na koronavirus zdarma jen pro lidi do 18 let, plně očkované, lidi se zahájeným očkováním nebo pro ty, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.

A začtvrté od listopadu se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U metody PCR ze sedmi dní na tři a u antigenních testů ze 72 na 24 hodin. V restauracích se ale lidé budou moct prokázat ještě samotestem, jehož výsledek budou moct lidé využívat rovněž po 24 hodin.

Právě poslední dva důvody zmiňovali podle serveru Seznam Zprávy lidé ve frontě před očkovacím centrem na pražském hlavním nádraží nejčastěji.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme