Vakcíny na covid-19 si lidé nebudou vybírat, řekl Blatný. Odborníci varují, že je to v rozporu se zákonem

Typ vakcíny proti covidu-19 si podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebude možné vybírat. Důvody jsou technické, nebude narušeno zákonem dané právo na volbu péče, řekl ve čtvrtek. Na možný rozpor se zákonem o zdravotních službách upozornil například odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. První dodávky vakcíny by se do Česka mohly dostat 28. prosince, čeká se na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ne všechny vakcíny budou k dispozici ve všech očkovaních centrech,” řekl ministr. Podle něj budou vakcíny různých výrobců přicházet do Česka postupně, a první vakcína firmy Pfizer navíc potřebuje skladování při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Důvody, proč nebude možné si vybrat, tak budou podle ministra technické.

Blatný: První vakcíny proti covidu by mohly do Česka dorazit mezi svátky. Očkovat se začne neprodleně

Číst článek

„Není dotčeno právo jedince být informován o vakcíně, případně ji odmítnout,” zdůraznil.

Podle zákona má každý plátce zdravotního pojištění možnost zvolit si poskytovatele zdravotních služeb a být poučený o možnostech léčby, dostat tu nejvhodnější nebo ji odmítnout.

První dodávky vakcíny od firmy Pfizer, pokud ji EMA schválí 21. prosince, mají do Česka dorazit už mezi svátky.

277 tisíc dávek v lednu

„První symbolická dávka je do všech zemí stejná. To je symbol toho, že v celé Evropské unii začínáme testovat,” uvedl ministr. Do Česka má začátkem roku přijít od této firmy 277 000 dávek, celkem jí má objednáno čtyři miliony dávek. Pro vytvoření imunity jsou třeba dvě dávky vakcíny.

Celkově je pro Česko objednáno očkování pro 6,9 milionu lidí od pěti různých výrobců. Nejvíc dávek by mělo dorazit ve druhém a třetím čtvrtletí, dodávky jsou naplánované až do roku 2022.

Jako první budou očkovaní zdravotníci z nejrizikovějších pracovišť, kteří pečují o pacienty s covidem-19. Mezi prvními budou také senioři a mladší nemocní s vážnými chronickými nemocemi. Očkovat se má na asi na 200 místech ve zdravotnických zařízeních a zapojí se asi 5000 praktických lékařů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme