Očkovaní státní zaměstnanci budou mít dva dny placeného volna navíc, rozhodla vláda

Státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od 1. ledna letošního roku dostanou dva dny placeného volna navíc. Čerpat ho mohou do konce roku. Vláda vyzvala i kraje a samosprávy, aby podobně lidi motivovaly k očkování. Informoval o tom po pátečním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). A lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:13 30. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu už bylo dostatečné množství vakcín

Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Vláda se tímto opatřením snaží lidi motivovat k očkování proti koronaviru. „Nenašel jsem jiný způsob motivace. Někdo může kritizovat, že to není spravedlivé. Ale myslím, že je to spravedlivé,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Učitelé za očkování dva dny volna nezískají. Ve školství se opatření týká pouze inspektorů

Číst článek

Kromě krajů a samospráv vláda k podobnému kroku vyzvala i soukromé firmy. Babiš ale připustil, že jim to vláda nemůže nařídit. „Myslím, že každý dobrý zaměstnavatel a každý majitel firmy si je vědom toho, že musí ochránit své zaměstnance, jinak pokud nakažení zaměstnanců covidem skončí v izolaci nebo karanténě, tak by to mělo negativní dopad na tu firmu,“ apeloval premiér.

Od začátku vakcinace zdravotníci v Česku aplikovali 10 192 335 dávek, ukončené očkování má přes 4,7 milionu lidí. Nejčastěji se v Česku očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNtech.

S potvrzením bez respirátoru

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů respirátor nosit, mají mít podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha nižší stupeň ochrany, jako jsou roušky.

„Ve výjimečných případech, pokud nemohou ani tu nosit, nebudou mít žádnou ochranu dýchacích cest. Ale to musí být uvedeno v lékařském potvrzení,“ řekl Vojtěch. To, že lékař potvrzení pacientovi vydal, musí podle ministra zaznamenat také do lékařské dokumentace, aby to bylo kontrolovatelné.

Úředníci udělali chybu, když včas nenastartovali očkování ve firmách, zní z Hospodářské komory

Číst článek

Vojtěch řekl, že podle odborníků je takových lidí, kteří nemohou nosit žádnou ochranu dýchacích cest, naprosté minimum. Podle ministra mezi nimi nejsou například astmatici.

Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Vojtěch řekl, že ministerstvo opatření upravilo tak, aby reflektovalo výtky soudu. Ten požadoval, aby se úřad vypořádal s tím, zda nemohou v některých individuálních případech zdravotní rizika nošení respirátoru převýšit přínosy ochrany dýchacích cest jako prevence šíření koronaviru.

Nejvyšší správní soud také předchozímu opatření vyčetl, že není řádně odůvodněné. Ministerstvo proto podle Vojtěcha doplnilo do zdůvodnění například odkazy na odborné studie, do vypracování se zapojili i externí odborníci, mimo jiné ze skupiny MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala.

Na nošení ochrany nosu a úst, které je nyní nutné například ve veřejných budovách nebo v MHD, ale úřad trvá. Podle Vojtěcha je nošení respirátorů a roušek základním opatřením proti šíření nákazy covidu-19, které doporučují i mezinárodní instituce.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme