Česko má první případ podezření na úmrtí po vakcíně proti covidu. Senior byl vážně nemocný

Státní ústav pro kontrolu léčiv ve středu přijal hlášení o úmrtí člověka, které mohlo souviset s vakcínou proti covidu-19. Senior byl v terminálním stadiu jiného onemocnění. V České televizi to ve středu řekla šéfka ústavu Irena Storová. Její úřad nyní bude podezření na možný nežádoucí účinek zkoumat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:31 10. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dnes jsme přijali hlášení o podezření na nežádoucí účinek, který vyústil v úmrtí,“ uvedla Storová. Senior podle ní dostal první dávku očkování 9. ledna a autoři hlášení mají podezření na to, že očkování nějakým způsobem souviselo s nynějším úmrtím.

O jaký typ vakcíny šlo, neuvedla. V té tobě byla v Česku k dispozici jen očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech.

U seniora se po očkování objevily běžné nežádoucí účinky jako nechutenství, nevolnost, zvracení a únava, stojí na webu ústavu. „Zatímco u většiny osob tyto nežádoucí účinky za několik dní odezní, není vyloučeno, že u velmi oslabených starých osob mohou vést k závažnému zhoršení zdravotního stavu,“ dodává ústav.

Babiš: Kdo z poslanců neschválí nouzový stav, bude zodpovědný za smrt lidí

Číst článek

Storová zdůraznila, že jde zatím jen o podezření na možnou souvislost mezi očkováním a úmrtím pacienta. „Je to hlášení, které se musí velmi detailně prošetřit,“ řekla České televizi. Teprve pak bude možné určit, zda smrt pacienta souvisela s očkováním, nebo zda byla důsledkem jeho vážného onemocnění.

V Česku se proti novému typu koronaviru očkuje od 27. prosince. Přednostně vakcínu dostávají lékaři a senioři nad 80 let.

Do úterního večera podali zdravotníci v Česku 382 416 dávek vakcíny. Obě potřebné dávky dostalo zatím 116 622 lidí. Téměř 97 procent všech dosud aplikovaných dávek pocházelo podle informací na webu ministerstva zdravotnictví od společnosti firem Pfizer/BioNTech, zbylá tři procenta od společnosti Moderna.

Státní ústav pro kontrolu léčiv dostal od začátku očkování proti novému koronaviru zatím kolem 530 hlášení o možném nežádoucím účinku vakcíny. Patří mezi ně například nevolnost, bolestivost v místě vpichu či chřipce podobné stavy.

Podle ředitelky ústavu to odpovídá předem očekávanému počtu vedlejších účinků na základě provedených klinických studií. „Četnost i příznaky odpovídají tomu, co jsme očekávali,“ shrnula dosavadní poznatky Storová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme