Vakcinologové doporučují přeočkování proti covidu už po šesti měsících. Schválila to i léková agentura

Odborníci na vakcinaci doporučují zkrátit interval pro přeočkování proti covidu-19 ze současných osmi na šest měsíců po poslední dávce. O stanovisku České vakcinologické společnosti ve čtvrtek na twitteru informoval její předseda Roman Chlíbek. Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let už v pondělí schválila Evropská léková agentura (EMA).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v nemocnici Bulovka

Očkování v nemocnici Bulovka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V současnosti mohou lidé v Česku posilovací dávku očkování dostat po osmi měsících od poslední dávky, nyní na ni mají nárok především senioři a zdravotníci, kteří se začali očkovat proti covidu mezi prvními. K úterku ji dostalo asi 11 000 lidí.

Česká vakcinologická společnost včera doporučila zkrátit interval pro přeočkování covid-19, z 8 na 6 měsíců po poslední dávce. Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později. Vše na základě nových dat.

09:43 – 07. 10. 2021

14 91

Zahraniční i česká data podle odborníků naznačují klesající účinnost vakcinace proti covidu-19 v čase, pokles je patrný především u lidí nad 65 let.

Studie potvrzují, že očkovat proti covidu a proti chřipce lze současně, ubezpečuje vakcinolog Dražan

Číst článek

Odborníci na vakcinaci proto v návaznosti na rozhodnutí EMA doporučují interval pro přeočkování zkrátit. „Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později,“ uvedl Chlíbek. Zda české ministerstvo zdravotnictví interval zkrátí, ČTK zjišťuje.

EMA také uvedla, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat už 28 dní od druhé dávky. I toto přeočkování už v Česku funguje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme