Není pravda, že by se doktoři museli rozhodovat, koho zachrání, rozčílil se Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že se lékaři nemusí rozhodovat, koho kvůli epidemii zachrání. Zároveň uvedl, že si předvolá ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského. Jde o reakci na zprávu, že ústav rozdával vakcínu svým zaměstancům a jejich příbuzným, kteří nepatří do prioritní skupiny. Vláda ve středu odpoledne projednávala zejména metodiku očkování.
„Musím se důrazně ohradit proti většině tvrzení, která jste řekla,“ reagoval Blatný na výrok novinářky, že si podle jejích informací musí doktoři kvůli nedostatku lůžek v nemocnicích vybírat, koho ošetří. „Není pravda, že by v této republice museli doktoři selektovat, koho napojí na přístroj, komu poskytnou nějakou službu, nebo ne. Byl bych velmi rád, aby se tyto nepravdivé informace nešířily. Jako lékař jsem na to velmi citlivý,“ pokračoval.
Blatný se také vyjádřil ke středeční kauze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). „Pokud by byla pravda, že byly rozdány vakcíny ve Státním zdravotním ústavu, vyvodím z toho personální zodpovědnost,“ uvedl ministr. Předvolá si ředitele SZÚ Pavla Březovského.
‚Nebudu to tolerovat.‘ Kvůli očkování příbuzných ve Státním zdravotním ústavu si Blatný předvolá ředitele
Číst článek
„Ředitel instituce je jednoznačně zodpovědný za to, co se v instituci děje. Budu chtít jasnou odpověď, pana ředitele si předvolám a budu chtít jeho jednoznačné podání vysvětlení. Existuje presumpce neviny, ale v žádném případě nebudu tolerovat, kdyby informace o očkování byly pravdivé,“ řekl.
Metodický pokyn
Vláda podle Blatného vzala na vědomí metodický pokyn ministerstva zdravotnictví k očkování proti covidu-19. Povinné bude hlášení naočkovaných lidí ten samý den do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) a evidence počtu vakcín ve skladovém softwaru. Prioritní skupiny, které budou očkovány přednostně, se podle ministra nezměnily.
„Očkovací strategie byla představena před Vánoci, dnes jsme dali na vědomí vládě metodický pokyn. Definuje, jak vypadá očkovací centrum, velkokapacitní centrum a jak probíhá vakcinace,“ uvedl ministr.
Vláda podle něj vzala na vědomí informaci o metodickém pokynu a schválila usnesení, kterým bylo umožněno vydat dvě mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. „Ve zkratce umožňují, aby všichni lidé v ČR, kteří mohou čerpat prostředky zdravotního pojištění, měli možnost být očkováni,“ dodal Blatný.
V Česku se začalo očkovat 27. prosince, přednostně mají v první vlně dostávat vakcínu proti koronaviru zdravotníci a senioři v domovech. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že zatím dostalo podle odhadů vakcínu 70 tisíc až 75 tisíc lidí.