Nové ohnisko na covidové mapě: hosté nemoc z Františkových Lázní roznesli po krajích

Františkovy Lázně zaznamenaly zvýšený výskyt nákazy koronavirem. Společně s karlovarskou hygienou tak chtěly od čtvrtečního dopoledne zavést roušky, aby ukázaly, že proti šíření viru dělají všechno. Pak ale přišlo celoplošné zavedení roušek. „Kdyby se v Praze nezbláznil koronavirus, možná bychom byli slavní, že jsme si udělali opatření,“ řekl serveru iROZHLAS.cz starosta města Jan Kuchař (Pro zdraví a sport).

Františkovy Lázně Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně | Foto: CzechTourism

Dvaadvacet nakažených ve Středočeském kraji, dvanáct v jižních Čechách a více než deset případů v Ústeckém kraji. Taková je bilance pozitivně testovaných, kteří se nakazili ve Františkových Lázních.

MAPA: Třídy i celé školy zavřené kvůli koronaviru. Týden po návratu do lavic je jich sto padesát

Číst článek

Celkově se počet případů importovaných za poslední měsíc z lázeňského města podle jihočeské hlavní hygieničky Kvetoslavy Kotrbové blíží stovce. „Ve Františkových Lázních onemocnělo 99 klientů,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.

Konkrétní počet neřeknu

Starosta Kuchař (Pro zdraví a sport) má za to, že situace ve městě je stabilizovaná a přírůstky jsou minimální, konkrétní počet nakažených ale redakci sdělit odmítl. Seznam Zprávy se ale odkazují na číslo 170 nakažených.

„To číslo vám určitě neřeknu a neřekne vám ho ani krajská hygiena, protože je absolutně nerelevantní v poměru k počtu testů, které probíhají někde jinde,“ řekl Kuchař. „Vyvolané to bylo z jižních Čech a trasované bylo jen naše město. Možná, že když si teď zavoláte, že chcete vytrasovat Český Krumlov, kdo z těch aktivně nakažených tam byl, tak absolutně zapadne nějaké číslo Františkových Lázní,“ pokračoval starosta. 

Problém s nákazou podle svých slov začal Kuchař řešit už v půlce srpna. Vznikl totiž problém v tom, že obyvatelé lázeňských domů mimo hlavní sezonu nemůžou být označováni za hospitalizované pacienty.

„Hospitalizovaní pacienti musí nosit roušky, návštěvníci však pokyny nerespektovali. My jsme na konci srpna s krajskou hygienou vymysleli, že roušky zavedeme. Jako lázeňské město jsme dělali jen prevenci,“ vysvětluje starosta.

Prodavačkám se koronavirus ‚vyhýbá‘, víc ohrožuje zdravotní sestry. 129 z nich je aktuálně nakažených

Číst článek

Vedení města teď ale podle něj narazilo na to, že se situace najednou zhoršila i jinde, počet nakažených začal růst a ministerstvo zdravotnictví zavedlo plošné nošení roušek ve vnitřních prostorách.

„Kdyby se v Praze nezbláznil koronavirus, možná bychom byli slavní, že jsme si udělali opatření. Dneska to vyznívá tak, že jsme dělali opatření, protože jsme zamoření,“ dodal s tím, že město plošně testovalo i restaurace a bary.

Město ani krajská hygienická stanice nicméně nechce zavádět opatření nad rámec těch, které ve čtvrtek vyhlásila vláda.  

Karlovarská hygienická stanice eviduje v okrese Cheb 81 případů a pokračuje v trasování nakažených z Františkových Lázních. „Provádíme trasování kontaktů pozitivních osob. Těm je prostřednictvím jejich praktických lékařů nařízena karanténa a jsou indikováni k odběru,“ řekla redakci mluvčí karlovarské hygieny Michaela Zajíčková.

V polovině prázdnin se řešil problém s nakaženými také ve slezských lázních Klimkovice, odkud musely odjet čtyři rodiny kvůli nakaženému fyzioterapeutovi.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme