Hygienici: Jeden z nakažených z olympijského speciálu do Tokia má tři pozitivní kontakty v Česku

Pražští hygienici při trasování našli u jednoho z nakažených z letu do Tokia tři blízké osoby v Česku, které měly pozitivní test na koronavirus. V pondělí o tom informovala šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. O kterého cestujícího šlo, neuvedla. Sportovci a členové týmu letěli z Prahy do Tokia vládním speciálem v pátek 16. července, u šesti cestujících byla postupně prokázána nákaza.

Praha (Aktualizováno: 14:28 2. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všichni pozitivně testovaní účastníci olympijských her hygienikům předali seznamy lidí, se kterými se před odletem stýkali. Na fotografii šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Všichni pozitivně testovaní účastníci olympijských her hygienikům předali seznamy lidí, se kterými se před odletem stýkali. U všech pak hygiena ověřila, jestli se u nich po odletu nemoc neobjevila.

„Onemocnění bylo dohledáno u tří blízkých osob jednoho účastníka her, u kterého vyšel po příletu do Tokia pozitivní výsledek testu,“ uvedli hygienici.

Kejval ke kauze nakažených olympioniků: Neumím si představit satisfakci pro poškozené sportovce

Číst článek

S těmito třemi lidmi se nakažený setkal 15. července, u jedné z osob se první příznaky ukázaly o den později. „Nelze vyloučit, že tato osoba mohla být zdrojem nákazy pro ostatní, bez provedené genotypizace to však nelze ani potvrdit,“ napsala hygiena.

Právě genotypizace neboli podrobné vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA měla prokázat, od koho se v letadle nákaza rozšířila. Podle hygieniků se ale v Tokiu toto vyšetření nepodařilo zajistit. „Stejně tak se nepodařilo získat biologický materiál, u kterého byla pozitivita prokázána k dodatečnému provedení genotypizace v České republice,“ sdělili hygienici.

Všichni pozitivně testovaní budou znovu laboratorně vyšetřeni v Česku po příletu, hygienici ale předpokládají, že jejich virová nálož již bude tak nízká, že nebude možné genotypizaci provést. Šetření tak podle nich není zatím ukončeno, do Česka se vrátili tři ze šesti pozitivně testovaných.

S testem PCR, ale bez respirátorů

Hygienici také zhodnotili protiepidemická opatření, která byla pro let do Tokia stanovená. Všichni členové posádky absolvovali PCR test, 42 cestujících bylo testování 96 a 24 hodin před doletem s negativním výsledkem.

Nákaza se podle hygieniků neprojevila u nikoho z novinářů, kteří před odletem přišli se sportovci do kontaktu. Ve skupině sportovců bylo téměř 80 procent lidí proti covidu-19 očkovaných.

Let trval 13 hodin a čtyřikrát během něj bylo servírováno občerstvení. „Při konzumaci občerstvení nemohou dodržet povinnost nošení respirátoru, chování cestujících personál letadla nekorigoval,“ uvedli hygienici.

‚Žádné systémové pochybení.‘ Vyšetřování letu do Tokia zjistilo jen nedostatečné zakrývání nosu a úst

Číst článek

Podle zasedacího pořádku většina z nakažených seděla v zadní části letadla ob řadu. „Za ohrožené lze v případě koronaviru považovat osoby sedící plus minus dvě sedadla před, vzad a po obou stranách cestujícího s nákazou,“ dodali.

Speciálem cestovalo 42 lidí včetně 14 sportovců. Kvůli covidu-19 přišli o start na hrách cyklista Michal Schlegel, stolní tenista Pavel Širuček a plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou.

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner mohli hrát až od druhého utkání a vinou úvodní kontumace vypadli ve skupině. Dalším sportovcům se coby blízkým kontaktům účast na hrách zkomplikovala. Jako u prvního byla nákaza odhalena u lékaře týmu Vlastimila Voráčka.

Opatření Českého olympijského výboru na palubě letadla ostře kritizovali i předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser a předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Hovořili o chybách, selhání či velmi špatné reklamě pro český sport.

„Pro nás jsou v tuto chvíli prioritní výsledky a výkony českých sportovců, kteří se na olympijské hry připravovali několik let. Vyšetřování letu, které ještě nebylo ukončeno, zatím komentovat nechceme,“ uvedl v pondělí Jansta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme