Nejvyšší správní soud: Zvýhodnění očkovaných v přístupu k lázeňské péči bylo nezákonné

Opatření z poloviny května, které regulovalo přístup k lázeňské péči, bylo v rozporu se zákonem, konstatoval zpětně Nejvyšší správní soud. Ministerstvo zdravotnictví řádně neodůvodnilo, proč lidé po covidu-19 mohli využívat lázeňskou péči bez testování jen 90 dní, zatímco u očkovaných žádné časové omezení nebylo. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je dostupné na úřední desce.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto)

V jednom ze starších rozhodnutí vedl soud ministerstvo k tomu, aby do odůvodnění zapracovávalo odkazy na odborné studie, včetně zahraničních. Ani to však nyní nestačilo. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Soud se opatřením, které v daném znění platilo jen týden v polovině května, zabýval na podnět dvou žen, z nichž jedna byla lékařka.

Obě prodělaly covid-19 a kritizovaly také další podmínky a regulace, které zvýhodňovaly očkované oproti těm, kteří získali protilátky přirozenou cestou. Soud se ale některými body opatření zabýval už dříve, a tak nyní řešil jen omezení provozu lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Podle opatření museli lidé před nástupem do lázní absolvovat test a během pobytu se znovu pravidelně testovat. Výjimku měli očkovaní a ti, kteří covid-19 prodělali, ovšem jen 90 dní. Podobná podmínka se týkala i dalších aktivit, později se „doba hájení“ prodlužovala z tří měsíců na půl roku.

Ministerstvo zdravotnictví se z našich rozsudků nepoučilo. Věřím, že v tom není úmysl, tvrdí soudce

Číst článek

Nejvyšší správní soud opakovaně vyčítá opatřením ministerstva zdravotnictví nedostatečné odůvodnění, což udělal i nyní. Není prý jasné a srozumitelné, proč ministerstvo nastavilo parametry opatření daným způsobem a z jakých informací při tom vycházelo.

V jednom ze starších rozhodnutí vedl soud ministerstvo k tomu, aby do odůvodnění zapracovávalo odkazy na odborné studie, včetně zahraničních. Ani to však nyní nestačilo.

„Odkazovaný dokument se navíc týká imunity po očkování, nelze z něj tedy dovodit, proč odpůrce stanovil, že osoby, které onemocnění covid-19 prodělaly, považuje za neinfekční zrovna po dobu 90 dnů,“ stojí v rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že opatření už není v platnosti, soud spornou část nemohl zrušit. Pouze tedy konstatoval zpětně nezákonnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme