V Česku jsou zatím dva potvrzené případy omikronu, řekl Vojtěch. Dalších osm se prověřuje

Varianta covidu-19 omikron se ve čtvrtek objevila u dvou zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno, dvou dětí v Brně a u žáků ZŠ v Adamově na Blanensku. Definitivně potvrzené sekvenací viru jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale zatím jen dva případy varianty koronaviru omikron u dvou lidí z Liberce. Dalších osm případů laboratoře prověřují, sekvenace je ale ještě nepotvrdila.

Brno/Adamov (Aktualizováno: 18:05 9. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestra na lůžkovém oddělení interny VFN, kde leží pacienti s Covid-19.

Podle mluvčí nemocnice Veroniky Plaché nebyli zaměstnanci Fakultní nemocnice Brno nikde v zahraničí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je šest z Jihomoravského kraje a prověřuje se také jeden v Praze a jeden ve Středočeském kraji. 

„Všechny naše případy mají buď bezpříznakový průběh nebo velmi lehký průběh,“ uvedla Svrčinová. Podle ní jsou lehké průběhy hlášené také u ostatních případů zachycených v Evropě. Čtyři případy ve školách podle ní nezakládají důvod pro to, aby se pro ně zpřísňovala opatření.

V Brně jde podle Svrčinové o dvě zdravotní sestry z fakultní nemocnice a dvě jejich děti. Obě zaměstnankyně brněnské nemocnice jsou z plicního oddělení a podle mluvčí Veroniky Plaché nebyly nikde v zahraničí. Jsou v domácím léčení a nepotřebují lékařskou péči. „Očekáváme podle našich informací, že těchto případů omikronu bude přibývat,“ uvedla bez podrobností Plachá.

Náměstek brněnské nemocnice Ondřej Ludka uvedl, že všichni nakažení omikronem mají velmi lehký průběh a jsou v domácím ošetřování. Očekává šíření varianty omikron i nadále. Podle informací ČTK spolu případy nákazy z nemocnice a brněnské školy souvisí s ohledem na rodinné vztahy, na Adamov ale vazbu nemají.

Očkování je za 800, léčba koronaviru molnupiravirem bude stát okolo 15 tisíc korun na člověka, řekl Vojtěch

Číst článek

Ludka uvedl, že nemocnice poslala vzorky ještě na ověření. „Varianta se tu objevila, je bohužel velmi nakažlivá. Uvidíme, co to udělá. Populace se promoří a objeví se další, je to přirozený vývoj nemoci,“ řekl Ludka.

Na nákazu v adamovské škole upozornil Deník. „Krajská hygienická stanice nám oznámila, že při sekvenaci vzorků byla u žáků naší školy zachycena varianta omikron. Počet nebudu upřesňovat. Třída, která byla v kontaktu s těmi žáky, je v tuto chvíli poslaná do karantény,“ řekl Tůma. 

Podle informací ČTK mělo pozitivní antigenní test na covid více dětí, u dvou se dalším testováním potvrdil omikron. Podle Švrčinové jde o žáky ve věku deset a 11 let. 

Dva adamovské případy potvrdil i náměstek brněnské nemocnice Ludka. „Podle posledních informací z našeho oddělení klinické mikrobiologie jsou i další dva pozitivní z oblasti Adamova, kteří se přijeli k nám otestovat v rámci PCR testu, takže není to jen naše nemocnice, ale na jižní Moravě už se to objevilo a dalo se to zcela jasně očekávat. Omikron tady je a my díky tomu, že používáme metody, které dokážou odhalit varianty, tak jsme na to přišli. A všichni, kdo ho mají, mají velmi lehký průběh. Jsou v domácím ošetřování,“ řekl Ludka.

Ředitel krajské hygienické stanice David Křivánek řekl, že hygienici u případů čekají na potvrzení vzorků.

Středočeský případ souvisí podle Svrčinové s letem Dubaj-Praha, kterým cestovala z Namibie žena z Liberce, u které se varianta omikron potvrdila. Prověřuje se také mezinárodní turnaj ve vodním pólu, kde byli i hráči z Jihoafrické republiky, a jeden belgický hráč po návratu onemocněl.

Česko dosud mělo dva oficiálně potvrzené případy omikronu. První byla žena z Liberce, druhým člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

V současné době se způsobem PCR testu, který může podezření na variantu omikron prokázat, vyšetřuje asi desetina všech pozitivních vzorků. Kontakty lidí, u kterých se podezření prokáže, mají také přísnější karanténu. „Striktně jsme nařídili čtrnáctidenní karanténu. Po 14 dnech i u těch, kteří měli negativní PCR, ukončujeme karanténu PCR testem,“ uvedla Svrčinová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme