Českem prostupuje podvarianta omikronu BA.2, tvoří čtvrtinu vzorků. Pandemie ale dál slábne

V sekvenovaných vzorcích pozitivních na koronavirus tvoří podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) více než čtvrtinu podvarianta omikronu BA.2, její podíl se zvyšuje. Vyplývá to z pravidelné týdenní zprávy SZÚ o sledování variant koronaviru. Počty testů klesají, za posledních 14 dní jich bylo více než 563 800, z nich 424 700 testů PCR a 139 000 antigenních testů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci nyní zjišťují, zda nová varianta omikron dokáže obejít protilátky získané z očkování

Subvarianta BA.2, která se začala šířit z Dánska, se stává postupně dominantní i ve světě. Ilustrační foto | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Pozitivita testů byla v průměru téměř 29 procent a výrazně se neměnila, což stále znamená vysoké šíření v populaci. Za bezpečnou považují odborníci pod deset procent.

„Varianta delta a její podvarianty byly tedy téměř vytlačeny variantou omikron, která je nakažlivější,“ uvedl SZÚ. Omikron převážil v Česku zhruba devět dní po začátku roku, nyní je její podíl v dál testovaných vzorcích 99,8 procenta.

Respirátory bych chtěl odložit v průběhu dubna. Čím dřív, tím lépe, říká ministr Válek

Číst článek

Její subvarianta BA.2, která se začala šířit z Dánska, se stává postupně dominantní i ve světě. Běžné PCR testy umí odhalit pozitivitu nakažených s variantou BA.2, většina souprav ji ale neumí rozlišit od BA.1.

Podle SZÚ má varianta BA.2 větší schopnost se šířit. „BA.2 vyvolává v experimentálním modelu na laboratorních zvířatech závažnější onemocnění, ale v praxi tento nález není doposud jednoznačně zdokumentován,“ uvedl SZÚ.

Za více než dva roky, kdy se koronavirus v Česku šíří, bylo v ČR celogenomově sekvenováno 32 000 vzorků, tedy necelé procento všech pozitivních testů. Asi 1600 z nich od 7. února letošního roku. Jejich vyhodnocení trvá jeden až tři týdny. Zatímco diskriminační PCR vyšetření pozitivního vzorku určí podezření na některou z variant, sekvenace ji může definitivně potvrdit.

V nemocnicích je s covidem-19 v současné době 2090 hospitalizovaných a 160 z nich na jednotkách intenzivní péče. Podle SZÚ jsou nejčastěji hospitalizovaní lidé ve věku nad 75 let, na JIP nad 70 let. Podíl neočkovaných v nemocnicích tvoří průměrně 46 procent, na JIP 50 procent. Ze starších 70 let je přitom očkovaných přes 90 procent populace a 75 procent má posilující dávku, tedy neočkovaní mají násobně vyšší riziko hospitalizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme