Česko má za neděli 23 914 případů covidu, dvakrát víc než před týdnem. Nejvíc za víkendový den
Testy v Česku během neděle prokázaly 23 914 nově potvrzených případů koronaviru. Je to téměř dvakrát víc než před týdnem a vůbec nejvíc za víkendový den od začátku epidemie. U dalších 3849 lidí mají hygienici podezření na opakovanou nákazu. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Počet hospitalizovaných s covidem po sobotním poklesu znovu překročil 2000. V nemocnicích bylo konkrétně 2066 lidí, z toho 181 v těžkém stavu. Oproti sobotě počet pacientů s koronavirem stoupl o 36, v mezitýdenním srovnání o 446. Těžkých případů bylo ale před týdnem víc, přes 200.
Negativní PCR po pozitivním antigenu? ‚Pokud cítíte příznaky, tak máte covid,‘ říká mikrobiolog
Číst článek
Vzrostlo takzvané incidenční číslo. Za posledních sedm dní připadá v Česku 2326 nově potvrzených případů covidu-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Je to o 103 případů víc než předchozí den.
Týdenní incidence vzrostla ve všech krajích, v deseti ze 14 je už přes 2000. Nejrychleji se infekce nadále šíří v Praze, kde incidenční číslo stouplo na 2936. Naopak relativně nejpříznivější epidemická situace je na Vysočině, kde v přepočtu na 100 tisíc lidí připadá 1824 nově odhalených případů za poslední týden.
Reprodukční číslo naopak v posledních dnech zvolna klesá. K pondělí se snížilo z 1,4 na 1,38. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování epidemie, se drží od prvních pracovních dnů nového roku.
Testování v Česku
Podle předběžných údajů provedly laboratoře v neděli skoro 66 tisíc testů na covid, z toho přes 7000 antigenních a zbytek PCR metodou. Bylo to zhruba o 5500 méně než před týdnem.
Nadále vysoká zůstává pozitivita testů. U nejčastěji prováděných preventivních testů podíl prokázaných nákaz vzrostl na skoro 31 procent ze 17 procent před týdnem. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z téměř 22 na skoro 36 procent.
Vyhodit, nebo prodat do Asie? Ministerstvo zvažuje, co dělat s monoklonálními látkami za desítky milionů
Číst článek
Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé s příznaky, se za týden zvýšil z 35 na skoro 67 procent. Údaje o počtech pozitivních testů za předchozí den ale bývají neúplné a zpětně se mohou významně měnit.
Riziko těžkého průběhu nákazy včetně úmrtí má snížit očkování, klíčová je i posilující dávka. Zdravotníci v neděli podali necelých 4700 dávek vakcíny, z toho 3748 lidí se přišlo přeočkovat.
Bylo to o asi 1800 dávek méně než před týdnem, údaje se ale mohou zpětně měnit. Zájem o očkování v posledních týdnech nicméně klesá.
Od začátku prosince covidová čísla klesala, nyní ale opět rekordně rostou, a to hlavně v souvislosti se šířením omikronu i častějším testováním. Minulý týden bylo opakovaně přes 30 tisíc potvrzených nákaz denně, ve středu to bylo skoro 55 tisíc nakažených, zatím nejvíc za jeden den.
Za uplynulých sedm dní se koronavirus prokázal u skoro čtvrt milionu lidí v Česku, zatímco předchozí týden testy odhalily asi 160 tisíc pozitivních testů.
Zatím nejhorší výsledek za víkendový den zaznamenaly statistiky v sobotu 22. ledna, kdy laboratoře oznámily 18 334 pozitivních testů.
Tuto sobotu bylo nakažených o zhruba 70 méně, což byl první mezitýdenní pokles od 10. ledna. Následující den ale epidemie znovu výrazně zrychlila a vytvořila nové víkendové maximum.
Od začátku epidemie v březnu 2020 se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazily víc než tři miliony lidí, konkrétně 3 013 454. Z nich se téměř 2,7 milionu z nákazy zatím vyléčilo a 37 209 zemřelo. Posledních 100 tisíc nakažených přibylo za tři dny.
Neurolog: Máme obavy, že by po ztrátě čichu kvůli covidu mohla následovat Parkinsonova choroba
Číst článek
U dalších celkem 102 435 případů mají hygienici podezření, že jde o opakovanou nákazu. Ve statistikách je vedou odděleně od vykazovaných nově prokázaných pozitivních testů.
V poslední době možných reinfekcí přibývá kvůli šíření nakažlivější varianty omikron, která podle odborníků častěji proráží imunitu získanou prodělanou nemocí i očkováním.
Od začátku vakcinace v prosinci 2020 bylo v Česku aplikováno přes 17 milionů dávek. Plně očkováno bylo téměř 6,8 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes 3,7 milionu lidí.