V krajích už je 60 tisíc ochranných obleků, řekl Hamáček po jednání krizového štábu

  • Pokud dojde k rozšíření viru v domovech pro seniory, dostane personál ochranné komplety. Ty už byly rozeslány. „Už teď je na krajích 60 tisíc ochranných obleků, brýlí štítu a rukavic,“ uvedl na ministr vnitra Jan Hamáček.
  • Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000, během pondělí jich přibylo 184 na 3001. S nemocí COVID-19 dosud zemřelo 24 lidí, 25 se uzdravilo.
  • Počet obětí koronaviru ve Spojených státech v pondělí překonal 3000, nakažených bylo zaznamenáno přes 163 tisíc.
  • Mexická vláda v pondělí vyhlásila kvůli koronaviru stav zdravotní nouze a oznámila, že budou zavedena přísnější opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy. Počet potvrzených případů v zemi přesáhl 1000, mrtvých je 28.
  • V pevninské Číně přibylo za pondělí 48 případů nákazy koronavirem, což zvrátilo klesající trend posledních čtyř dní. Vyšší počet případů Peking přičítá nákazám dovezeným ze zahraničí.

Praha (Aktualizováno: 12:56 31. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé si po ohledání místa činu sundavají speciální ochranný oblek. Britští vyšetřovatelé nasbírali přes 240 důkazů v případu otravy někdejšího ruského agenta Skripala.

(ilustrační foto) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Ohledně počtu nakažených v Česku se tak zhruba naplnila týden stará prognóza Ústavu zdravotnických informací a statistiky, podle níž by se Česko mohlo koncem března dostat na 3000 případů nákazy.

Živnostníci postižení opatřeními proti koronaviru dostanou jednorázově 25 tisíc korun

Číst článek

Ústav také očekával, že koncem dubna bude kumulativně asi 15 tisíc nakažených, včetně vyléčených. Lůžková péče by to podle něj měla zvládnout. První tři případy onemocnění české úřady oznámily 1. března.

V neděli činil denní nárůst nemocných 160 případů, v sobotu 262, v pátek dokonce 373. Přes víkend ale klesal počet provedených testů na koronavirus.

Počet oznámených úmrtí na nemoc COVID-19 se v pondělí zvýšil podle dosavadních údajů o sedm. V neděli ministerstvo zdravotnictví informovalo o pěti úmrtích, v sobotu o dvou. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO všichni zemřelí trpěli dalšími chorobami nebo byli ve vyšším věku. Vyléčených během pondělí přibylo o 14.

Text pokračuje pod online reportáží:

Největší počet potvrzených případů COVID-19 je z Prahy, víc než čtvrtina. Hlavní město má také největší počet případů v přepočtu na obyvatele, na každých 100 tisíc obyvatel zde připadá zhruba 60 lidí s nemocí. Následuje Olomoucký kraj a Karlovarský kraj.

Pražské firmy mají smůlu. Na půjčku z COVID II nedosáhnou. ‚Jde nám o dny,‘ říká podnikatelka

Číst článek

Nejméně je nemoc rozšířená v Jihočeském a Jihomoravském kraji, kde je na 100 tisíc obyvatel méně než 15 případů.

V nemocnicích skončilo podle údajů k neděli 29. března 277 lidí s nemocí COVID-19. Zhruba pětina z nich byla podle údajů na webu ministerstva ve vážném stavu. Téměř čtvrtina z hospitalizovaných se z nemoci vyléčila nebo byla propuštěna do domácí karantény.

O opatřeních k omezení dopadů šíření nového typu koronaviru bude během úterý znovu jednat vláda. V pondělí prodloužila do 11. dubna omezení volného pohybu lidí, uzavřeny zůstanou do soboty o velikonočním víkendu restaurace a část prodejen.

Vlna koronaviru v USA

Pondělí bylo dosud v USA nejsmrtelnějším dnem koronavirové pandemie. Onemocnění COVID-19 podle Reuters podlehlo v pondělí nejméně 540 lidí, a celkový počet mrtvých tak vystoupal na 3017. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse koronaviru v USA dosud podlehlo 3008 lidí, přičemž jen ve městě New York bylo evidováno 914 mrtvých. Celkový počet potvrzených nákaz dosáhl 163 807 a 5846 se z nemoci zotavilo.

Pozitivní stránka krize? Boj proti koronaviru může posunout českou vědu i spolupráci v byznysu

Číst článek

Spojené státy mají nejvíce potvrzených případů nákazy na světě a odhaduje se, že počty budou nadále stoupat s rozšířenějším testováním.

Prezident Donald Trump na pondělním brífinku v Bílém domě uvedl, že více než milion Američanů podstoupilo test na koronavirus, což je méně než tři procenta celkové populace, připomíná Reuters. Ačkoliv USA v uplynulých dnech zvýšily svou testovací kapacitu, v poměru k velikosti populace stále testují méně než Itálie či Jižní Korea.

Hlavní expert vlády na infekční onemocnění Anthony Fauci uvedl, že očekává druhou vlnu koronaviru na podzim. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy na ni budou tou dobou lépe připraveny.

Obezita a diabetes v Mexiku

Mexické zdravotnictví v pondělí oznámilo, že počet potvrzených případů nákazy v zemi vystoupal na 1094, o den dříve to bylo 993. Mexiko proto do 30. dubna prodlouží zákaz aktivit, které nejsou nutné. Shromažďovat se bude moci maximálně 50 lidí. Lidé starší 60 let a zranitelní občané mají dodržovat doporučení, které jim ukládá zůstat doma.

V Itálii je už přes 100 tisíc nakažených koronavirem. Francie se jako čtvrtý stát dostala přes 3000 mrtvých

Číst článek

„Vztahuje se to výhradně na osoby starší 60 let, lidi s vysokým krevním tlakem, diabetem či těhotné ženy, bez ohledu na to, zda pracují v kritickém sektoru,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Hugo Lopéz-Gatell.

Mexiko se řadí k zemím s největší mírou obezity a diabetu na světě. Odborníci proto v uplynulých týdnech varovali, že Mexičané mohou být více náchylní koronaviru, přestože průměrný věk populace je relativně nízký.

Na rozdíl od mnoha jiných zemí v regionu se prezident Andrés Manuel López Obrador zatím staví odmítavě k přijetí přísných ochranných opatření, která by mohla poškodit místní ekonomiku.

3305 obětí v Číně

Čínská zdravotní komise oznámila, že v pondělí zaznamenala 48 nových nákaz, zatímco v neděli to bylo 31. Všichni nově nakažení podle čínských úřadů do země přijeli ze zahraničí, v žádném z případů nešlo o lokální přenos. Dohromady pevninská Čína v pondělí evidovala 771 případů nákazy dovezených ze zahraničí.

Zatímco se počet místních přenosů nákazy v Číně v uplynulých dnech snižoval, úřady se obávají zejména nárůstu v počtu infikovaných lidí, kteří přicestují ze zahraničí. Čína z toho důvodu omezila přílety ze zahraničí a zakázala většině cizinců vstup do země. Posíleny byly rovněž zdravotnické kontroly a karanténní opatření, jež se vztahují na cestovatele.

Co je chytrá karanténa? Mohla by nahradit plošná opatření a pomoci rychle zvládnout epidemii

Číst článek

Deset nových případů bylo v pondělí zaznamenáno ve Vnitřním Mongolsku. Podle státních médií šlo o cestující z letů, které byly přesměrovány z Pekingu do Huehotu, hlavního město Vnitřního Mongolska. V Šanghaji bylo zaznamenáno 11 nových případů, převážně šlo o Číňany, kteří se vraceli ze zahraničí. Peking zaznamenal tři nové případy.

Ve Wu-chanu, hlavního města provincie Chu-pej, odkud se koronavirus začal šířit, nebyly zaznamenány žádné nové případy sedmý den v řadě.

Dosud pevninská Čína zaznamenala 81 518 případů nákazy a 3305 lidí nemoci COVID-19 podlehlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme