Středeční přírůstek nakažených je o čtvrtinu vyšší než před týdnem, stouplo i reprodukční číslo

Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu více než před týdnem. Je to teprve druhý mezitýdenní nárůst od 12. dubna, kdy ale statistiku ovlivnily Velikonoce. Reprodukční číslo stouplo na 0,9, což je nejvyšší hodnota od 15. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 11:50 24. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za celou Českou republiku je nyní osm případů na 100 000 obyvatel, vyplývá z dat ministerstva zahraničí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezitýdenní nárůst počtu nově prokázaných případů zaznamenali zdravotničtí statistici tuto neděli, kdy testy odhalily 57 případů. O týden dříve jich bylo 41.

Za celou Českou republiku je nyní osm případů na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní, o jeden méně než před týdnem. Nejvýrazněji se koronavirus v současnosti šíří na Českokrumlovsku, kde za týden přibylo 26 nových případů onemocnění na 100 000 obyvatel. Následuje Praha s více než 16 případy za sedm dní, těsně následovaná Ostravou.

Laboratoře provedly ve středu 117 000 testů na přítomnost nového koronaviru, zhruba o 49 000 méně než o týden dřív. Hlášení o provedených testech ale přicházejí do systému se zpožděním, takže konečné číslo může být i výrazně odlišné.

Reprodukční číslo, udávající průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo z 0,83 na 0,9. Pod zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží od půlky dubna.

U nejčastěji prováděných preventivních testů byl podíl pozitivních vzorků 0,03 procenta, podobně jako o týden dříve. Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky onemocnění, stoupla v mezitýdenním srovnání z 0,79 na 1,31 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,4 procenta oproti 0,21 procenta před týdnem.

Biochemik Trnka: Spěchejme, proti variantě delta se ochrana po první dávce očkování snižuje na třetinu

Číst článek

V nemocnicích je s prokázaným covidem hospitalizováno 75 pacientů, z toho 12 v těžkém stavu. Před týdnem byl počet hospitalizovaných o 41 případů vyšší. 

Od začátku epidemie loni v březnu potvrdily testy nový typ koronaviru u téměř 1,67 milionu lidí v Česku. Z onemocnění se uzdravilo 1,63 milionu z nich, 30 291 lidí zemřelo.

Průběh očkování

Od začátku týdne bylo podáno 328 442 dávek vakcíny. Je to méně než v předchozím týdnu, kdy bylo za první tři dny aplikováno přes 345 000 dávek.

Za uplynulý týden přibyl jeden případy podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19, celkem jich Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje 83. Lidé také za posledních sedm dní nahlásili 240 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 5933. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme