Denní nárůst nových případů covidu v Česku podruhé přesáhl hranici 14 tisíc

Denní nárůst nových případů koronaviru v Česku přesáhl podruhé od začátku epidemie 14 tisíc. Ve čtvrtek laboratoře zaznamenaly 14 151 nakažených, zhruba o 800 méně než v rekordní středu. Do statistik od čtvrtečního podvečera přibylo dalších 17 úmrtí. Celkem s nemocí covid-19 zemřelo 1845 lidí. Nejvyšší počet úmrtí (113) připadá na středu. V nemocnicích bylo podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 4777 lidí, z toho 735 ve vážném stavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tomto týdnu laboratoře provedly dosud nejvíce testů za jeden den (foto z drive-in testovacího místa) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo celkem potvrzeno zhruba 223 tisíc případů covidu-19. Aktuálně nemocí trpí téměř 134 tisíc lidí. Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale v posledních dnech prudce roste.

Jen od začátku tohoto týdne se počty hospitalizovaných, včetně vážných případů, zvýšily shodně zhruba o čtvrtinu. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibylo od začátku týdne 355, v pondělí poprvé počet úmrtí dosáhl stovky, na úterý připadá 87 zemřelých, na středu 113 a na čtvrtek zatím 55.

V tomto týdnu laboratoře provedly také dosud nejvíce testů za jeden den, ve středu jich evidovaly přes 44 tisíc. Rekordní byl ve středu i podíl lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19, dosáhl téměř 34 procent. Údaje o čtvrtečním počtu testů a podílu nakažených zveřejní ministerstvo v pátek v podvečer.  

Nejvýrazněji nyní rostou počty případů covidu-19 na Zlínsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno zhruba 924 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Druhý nejvýraznější růst je aktuálně podle webu ministerstva na Královéhradecku, a to téměř 892 případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel za týden.

Kvůli rychlému šíření nákazy je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Lidé mohou nakoupit jen základní zboží, jako potraviny či léky, a další vybrané produkty. Z uzavření služeb dostaly od vlády výjimku třeba autoservisy či výdejny zásilek.

Zakázán je volný pohyb lidí, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Kromě nejnutnějších cest ale mohou lidé vyrazit třeba také do přírody či na chaty. Setkat se mohou pouze dva lidé, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Od pátku nejsou také možné návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme