Česko má za neděli 197 případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem. Začíná očkování 35+

Laboratoře v Česku během neděle potvrdily 197 nových případů koronaviru. Za druhý víkendový den je to nejméně od 23. srpna. Počet je o čtvrtinu nižší než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, zůstalo na 47, což je nejméně od počátku srpna. K očkování proti covidu-19 se mohou začít přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku 35 až 39 let.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 14:15 24. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé ve věku 35 až 39 let (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Zdravotníci v neděli rozdali 29 660 dávek očkování proti nemoci covid-19, za neděli nejvíce od počátku vakcinace na konci loňska. Dávek dosud aplikovali víc než 4,658 milionu, u většiny používaných vakcín jsou k dokončenému očkování potřeba dvě. 

PŘEHLEDNĚ: V pondělí otevřou ubytovací zařízení nebo pavilony v zoo. Do škol se vrátí zbytek žáků

Číst článek

Z regionů je na tom podle incidenčního čísla nejhůře Zlínský kraj s 69 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, naopak nejlépe Karlovarský kraj s 15 případy. Incidenční číslo využívá vláda jako podklad ke zmírňování protiepidemických opatření podle naplánovaných balíčků.

Celorepublikové reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, se čtvrtý den drží na hodnotě 0,7. Pokud je menší než jedna, což platí od poloviny dubna, epidemie zpomaluje. Od počátku loňského března, kdy se v ČR objevily první případy koronaviru, se nákaza prokázala u 1,658 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 30 028 lidí.

K očkování proti covidu-19 se do pondělních 13.00 registrovalo více než 101 tisíc lidí ve věku 35 až 39 let. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Do 8.00 se zaregistrovalo zhruba 50 tisíc lidí v této věkové skupině.

U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl zájem vyšší. Přes sto tisíc se zaregistrovalo už ráno.

Vakcínu nyní může na základě věku dostat více než 6,6 milionu obyvatel Česka a vybrané profese či chroničtí pacienti. Od úterní půlnoci by se měla registrace spustit pro dalších pět ročníků od 30 do 34 let.

Restaurace a šatny by se mohly otevřít 14. června. Vláda projedná dlouhodobou strategii

Číst článek

Česko zároveň vstoupilo do další fáze rozvolňování. Žáci středních škol se vrací k prezenční výuce teorie. Plně prezenční výuka bude od pondělí fungovat opět i ve všech základních školách. Ubytovací zařízení se mohou po více než pěti měsících za určitých podmínek znovu otevřít turistům.

Zoologické a botanické zahrady mohou ode dneška otevřít i vnitřní pavilony a expozice. Divadla, kina, koncertní sály a třeba také cirkusy mohou od pondělí znovu otevřít sály pro diváky. Ve vnitřních sportovištích může cvičit najednou 30 lidí místo dosavadních deseti, přičemž ve skupině může být místo dvou lidí 12.

Od pondělí v Česku také jako potvrzení o bezinfekčnosti stačí doba tří týdnů po první dávce očkování. Zároveň se lidem, kteří koronavirové onemocnění prodělali, prodlužuje ochranná lhůta na 180 dní.

Očekává se také pondělní jednání vlády. Jednat má o frekvenci testování na covid-19 hrazeného zdravotními pojišťovnami či pravidlech pro nošení roušek. Ministři se budou zabývat i prodloužením záručního programu COVID plus do 31. prosince. Jednat by mohli i o dlouhodobém plánu na řešení pandemie, který počítá s otevřením restaurací od 14. června, uvolněním amatérských sportovních soutěží nebo otázkou testování po návratu z dovolených.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme