Epidemie koronaviru v Česku dál slábne. První květnový den přibylo 1169 případů covidu

Laboratoře v Česku během prvního květnového dne odhalily 1169 případů koronaviru. Je to o 137 méně než minulou sobotu. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo na 0,88. Od loňského březnu zemřelo v Česku s potvrzenou nákazou 29 343 lidí. Prvního května zdravotníci v Česku naočkovali proti koronaviru 21 650 lidí, to je zhruba o tisíc méně než minulou sobotu.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 9:29 2. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi stále mohou využít antigenní testy (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo ze zhruba 0,85 na 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží 18 dní po sobě.

Čínské stříkačky zatím v Česku žádný lékař nevyužil. Stát přitom zaplatil tři miliony za expresní dodání

Číst článek

Na 100 tisíc obyvatel Česka nyní připadá 137 případů covidu za sedm dní. V Karlovarském kraji činí tento ukazatel 53, ve Zlínském kraji je to čtyřnásobek.

Zdravotníci v pracovní dny tohoto týdne průměrně podali přes 65 tisíc dávek vakcíny. Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má v Česku po čtyřech měsících víc než milion lidí, k sobotnímu večeru přesně 1 009 631. Minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel.

Kvůli zlepšování epidemické situace začne v pondělí další vlna rozvolňování – část restrikcí se ale uvolní jen v krajích s příznivějším vývojem.

Průvodce nařízeními o testování. Jaká pravidla budou od 3. května platit ve firmách, školách a službách?

Číst článek

Po víkendu se otevřou v celé zemi některé služby, například kadeřnictví, kosmetiky či pedikúry. V několika krajích mohou do mateřských školek chodit všechny děti, nejen předškoláci jako dosud, a prezenční výuka tam začne v rotačním systému i žákům druhého stupně základních škol.

Od pondělí 10. května se pak chystá další vlna rozvolňování, otevřou všechny obchody stejně jako školky a školy pro žáky druhých stupňů ve zbytku země. Ministerstvo i odborníci ale upozorňují na to, že i kvůli novým mutacím je epidemická situace dál křehká, k běžnému životu je třeba se vracet pomalu a opatrně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme