Česko má za úterý 131 nových případů covidu, o třetinu méně než před týdnem

Laboratoře v Česku za úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Klesl také počet provedených testů. Na 100 tisíc obyvatel připadá za týden méně než osm nakažených. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje. V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109 tisíc dávek očkování, méně než o týden dřív.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:27 23. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si mohou z očkovacích míst vybrat třeba pražské O2 universum | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koronavirus se v Česku dosud prokázal téměř u 1,67 milionu lidí, s nákazou zemřelo 30 289 lidí. Denní počty úmrtí se od počátku června drží pod deseti a ve třech dnech včetně úterý nezemřel s covidem-19 nikdo. Vyléčených je 1,63 milionu lidí. Ministerstvo čísla dodatečně aktualizuje.

Viroložka Tachezy: Deltě se nevyhneme. Očkujme rychle, to je mezera, kterou mutace našla v Británii

Číst článek

Incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, kleslo na úterních 7,5 z 8,2 v pondělí. Tak nízko bylo naposledy ve druhé polovině loňského července, letos v březnu bylo v některých dnech nad 800.

Nejméně se nyní nákaza šíří v Karlovarském kraji s incidenčním číslem nižším než jedna, nejhůře je na tom Praha s víc než 17 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ke středě kleslo na 0,83 z úterních 0,88. Nad 0,8 je třetí den za sebou, šíření epidemie ale i tak zpomaluje, což platí při reprodukčním čísle nižším než jedna.

Zatížení nemocnic pacienty s covidem-19 je nejmenší od loňského léta. Hospitalizovaných s koronavirem bylo k úterku 78 lidí, ve vážném stavu bylo 12 z nich. Ještě v březnu se nemocnice staraly o víc než 9000 covidových pacientů, z nichž přes 2000 bylo ve vážném stavu.

Několikanásobná bariéra v cestě za vakcínou. Praha má plán pro lidi bez domova, stát podle ní zaspal

Číst článek

S úbytkem potvrzených případů zpomaluje také testování. Antigenních testů v úterý proti předchozímu týdnu ubylo o víc než třetinu na zhruba 89 tisíc, počet testů metodou PCR se snížil téměř o desetinu na asi 25 500.

Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Lidé v Česku v úterý dostali 108 618 dávek očkování proti covidu-19, o týden dřív to bylo téměř 114 tisíc. Zdravotníci dosud rozdali téměř 7,46 milionu dávek. Většina používaných vakcín je dvoudávková, hotové očkování má téměř 2,7 milionu lidí. Alespoň jednu dávku od počátku vakcinace koncem loňska dostalo 4,76 milionu lidí.

I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta, řekl na úterní bezpečnostní konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) loni čelil kritice za to, že po Babišově tlaku umožnil letní rozvolnění protiepidemických opatření, čímž uvolnil cestu pro rychlý nástup podzimní, mnohem tragičtější vlny epidemie. Premiér opakovaně popřel, že by to byl on, kdo tlačil na rychlejší rušení restrikcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme