Epidemie v Česku dál slábne, nových případů je za úterý 1673. Tempo očkování zrychluje

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77 615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o skoro 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 8:37 12. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cestující, ilustrační foto

Epidemie v Česku slábne (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Česku se začalo očkovat koncem loňského prosince a od té doby bylo k úternímu večeru podáno asi 3,815 milionu dávek. Plně očkováno je téměř 1,077 milionu lidí, tedy zhruba desetina obyvatel.

Proočkovanost lékařů a sester vzrostla. Proti covidu se nechávají očkovat i ti, kteří to dřív odmítali

Číst článek

V posledních dnech tempo očkování zrychlilo a od minulého týdne se v pracovních dnech drží nad 70 tisíci naočkovaných za den. Ve čtvrtek byl počet očkovaných rekordní, zdravotníci aplikovali 87 682 dávek vakcíny.

V zemi se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Zhruba 79 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 11 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny.

Vakcínu Johnson & Johnson, se kterou se očkuje zhruba tři týdny a u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo k úternímu večeru přes 18 tisíc lidí.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc.

Na 100 tisíc obyvatel připadá nyní za týden 88 případů covidu. Počet hospitalizovaných s nákazou klesl na 1796, v těžkém stavu bylo v úterý 345 z nich.

Šance pro kulturu. Návštěvníci si na pilotním koncertě v Praze poslechli Chinaski či Pavla Šporcla

Číst článek

Zhruba od poloviny března se snižují i počty úmrtí lidí s covidem-19. Ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených, zatímco v posledních dnech počet úmrtí většinou nepřesáhl 50 za den.

Za pondělí eviduje ministerstvo zatím 28 zemřelých s covidem a za úterý 15. Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, zemřelo dohromady 29 787 nakažených.

Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví zemřelo 6009 lidí s potvrzenou nákazou.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku mírně kleslo z předchozích 0,81 na 0,79. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží od poloviny dubna.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u téměř 1,649 milionu lidí, většina se vyléčila. Další aktuální údaje například o počtu hospitalizovaných, provedených testů či případů na 100 tisíc obyvatel za týden zveřejňuje ministerstvo později.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme