Česko hlásí za neděli 42 případů covidu, nejméně za téměř celý rok

Laboratoře v Česku během neděle odhalily 42 případů covidu-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:02 14. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemie koronaviru v Česku dál slábne (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo celkem asi 1,67 milionu případů covidu-19. V zemi zemřelo za celou dobu epidemie 30 226 lidí s covidem-19.

Předpověď expertů: Na podzim budou hrozbou mutace a návraty z dovolených, další lockdowny neočekávají

Číst článek

Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 tisíc. Rovněž denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních zhruba dvou týdnech jsou v řádu jednotek.

V posledních týdnech také vytrvale ubývá prováděných testů na koronavirus. Zatímco v neděli 6. června bylo provedeno přes 47 tisíc antigenních testů a přes 5900 PCR testů, v neděli 13. června bylo antigenních testů zhruba 36 tisíc a PCR testů asi 5600. Navzdory úbytku testovaných se snížil i podíl odhalených případů covidu-19 na množství provedených testů.

Podíl potvrzených případů nákazy na nejpočetnější kategorii prováděných testů – preventivních a plošných – v neděli klesl z 0,05 procenta za předchozí neděli na 0,04 procenta. 

V poslední době se také uvolňuje část kapacit nemocnic. V neděli bylo v nemocnicích podle ministerstva zdravotnictví 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce srpna 2020. Ve vážném stavu bylo 22 lidí. 

Ještě na začátku května bylo podle webu ministerstva v nemocnicích volných 26 procent lůžek s umělou plicní ventilací, zatímco nyní je jich volných 33 procent. Standardních lůžek s kyslíkem bylo k dnešnímu ránu volných 28 procent, což je stejně jako začátkem května.

Debata o původu koronaviru se vrací. Odpovědi jsou klíčové pro všechny budoucí pandemie, říká reportér

Číst článek

Dále se snižuje také incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

K pondělí kleslo na 13, o den dříve činilo 14. Číslo kleslo nebo stagnovalo ve všech regionech Česka. Nejmenší je nadále v Královéhradeckém kraji se třemi případy za týden na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší je v Jihočeském kraji s 26 případy.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, v pondělí stagnovalo. Stejně jako v neděli bylo k pondělnímu ránu na hodnotě zhruba 0,70. Přibližně kolem hodnot 0,7 až 0,8 číslo kolísá už od začátku května.

Očkováno proti covidu-19 bylo v neděli 40 309 lidí, což je zhruba o 1300 méně než před týdnem. Celkem bylo podáno v Česku od začátku očkování loni v prosinci 6,54 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je asi 2,09 milionu lidí.

S poklesem počtů nových případů covidu-19 a nárůstem množství očkovaných jsou v Česku uvolňována protiepidemická opatření. Od 1. července by se měl například zvýšit maximální počet účastníků kulturních akcích na 5000 venku a 2000 uvnitř za určitých opatření, oznámil v neděli na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Rada vlády pro zdravotní rizika a vláda podle něj budou také dnes řešit nošení roušek ve školách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme