Česko má za úterý 384 případů koronaviru, méně než před týdnem. Poslanci projednají covidpasy

Epidemie koronaviru je v Česku dál na ústupu. Testy v úterý potvrdily 384 případů nákazy, což je o 94 méně než před týdnem a zároveň nejnižší úterní přírůstek od konce srpna. Dál klesá také incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů méně než 20 nakažených. Nad 25 je tento ukazatel v Jihočeském a Libereckém kraji. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Poslanci mají jednat o zavedení covidových certifikátů.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:59 9. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

Epidemie koronaviru je v Česku dál na ústupu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji s 38 případy a nejnižší v Karlovarském kraji, kde je pod pěti.

Bulovka stále čeká na 90 milionů za polní špitál. Finance je nechtějí proplatit, Vojtěch hledá řešení

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví v minulosti plánovalo zmírňovat protiepidemická opatření podle balíčků, u kterých jednou z hranic bylo 25 případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Nad touto hranicí je kromě Jihočeského ještě Liberecký kraj s 26 případy. Okresů je nad tímto údajem 17, přičemž nejhorší situace je na Českokrumlovsku s 86 případy v tomto přepočtu. Následuje Českobudějovicko a Prachaticko, které jsou nad 60.

Díky ustupování epidemie mohla vláda tento týden zmírnit další opatření. Od úterý se tak může ve většině českých škol učit bez roušek, povinnost zůstala pouze v Jihočeském, Libereckém a Zlínském kraji.

K prokázání bezinfekčnosti od úterka všude platí všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Vláda také zvýšila limit pro počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku.

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) požádal v úterý ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby přehodnotil pokyn ohledně nošení roušek ve školách a rozhodovalo se o nich po okresech, nikoli po krajích. Podle ministra ale lze na úroveň okresů jít v případě, že se situace bude dál zlepšovat. Teď je podle něj problematická asi dvacítka okresů, až jich bude kolem pěti, lze jít podle něj na úroveň okresů.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se ke středě mírně snížilo na 0,83. V úterý bylo na 0,84. Drží se ale stále výrazně pod hodnotou jedna, což znamená, že šíření epidemie zpomaluje.

Covidové pasy mají zelenou. Evropský parlament je jasnou většinou schválil, uznávat se mají od července

Číst článek

S odezníváním epidemie ubývá také hospitalizovaných s koronavirem. K úterku jich bylo 285, z nich 40 ve vážném stavu. Obě čísla byla naposledy nižší loni před polovinou září. Před týdnem bylo hospitalizovaných s covidem o 190 víc.

Od prvních případů koronaviru loni v březnu se nákaza dosud v Česku prokázala u víc než 1,66 milionu lidí, s covidem-19 dosud zemřelo 30 202 nemocných.

Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se ve čtvrté vlně epidemie v Česku dostaly téměř na 17 tisíc.

Podobně ubývá úmrtí s covidem-19. V březnu s nemocí za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí, od předminulého pátku se denní počet úmrtí drží pod deseti. V úterý zemřeli dva lidé, údaj se ale může zpětně změnit.

Očkování proti covidu v úterý dostalo přes 111 tisíc lidí, počet podaných dávek tak překročil šest milionů. Dokončené očkování má 17,3 procenta obyvatel Česka, celkem se očkování účastní 49 procent lidí.

Omezení provozu sportovišť, koupališť a wellness bylo podle soudu nezákonné. Opět chybělo odůvodnění

Číst článek

Úterních 111 024 dávek očkování proti covidu-19 bylo zhruba o 7300 víc než před týdnem. Více než 110 tisíc dávek za den zdravotníci v Česku rozdali zatím pětkrát.

Očkovacích dávek bylo dosud v Česku aplikováno 6 099 710, u většiny používaných vakcín jsou k plnému naočkování potřeba dvě dávky. Dokončené očkování má 1 852 757 lidí, což je 17,3 procenta z 10,7 milionu obyvatel Česka. Z populace 16+ to představuje 20,9 procenta.

Alespoň jednu dávku dostalo v Česku 4,3 milionu lidí, tedy 40,2 procenta všech obyvatel.

Rezervaci termínu očkování má téměř 440 tisíc lidí a téměř půl milionu lidí je registrováno a čeká na termín očkování. Celkem se tedy očkování podle informací ministerstva účastní 5,243 milionu lidí, což je 49 procent všech obyvatel.

Covidové pasy

Bez roušek a rozestupů. Stovky lidí fandily na Žižkově hokeji, dodržování pravidel prověří hygienici

Číst článek

Poslanci se ve středu mimo jiné sejdou k zavedení takzvaných covidových certifikátů, které mají usnadnit cestování v Evropské unii. O zakotvení covidpasů v zákonu se vede v dolní komoře spor.

Někteří poslanci tvrdí, že není potřeba s ohledem na to, že pasy upraví přímo účinné evropské nařízení. Ministerstvo zdravotnictví naopak tvrdí, že k vydávání certifikátů potřebuje zákonné zmocnění.

Opoziční hnutí SPD už ohlásilo, že bude přijetí novely blokovat. Diskriminuje podle něj lidi, kteří se nechtějí nechat očkovat a testovat.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme