Epidemie slábne. Testy ve čtvrtek potvrdily 190 případů covidu, před týdnem to bylo přes 400

Epidemie koronaviru v Česku dál slábne. Laboratoře po celé republice potvrdily během čtvrtka 190 případů covidu-19, před týdnem to bylo přes 400. Klesl ale také počet testů. K očkování se mohou od pátku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají. Platí to i pro cizince žijící v České republice.

Praha (Aktualizováno: 10:17 11. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemie koronaviru v Česku dál slábne (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Laboratoře ve čtvrtek provedly 18 199 PCR testů a 119 974 antigenních testů. Minulý čtvrtek jich bylo méně, šlo o 26 129 tisíc PCR testů a 186 461 antigenních testů.

Dál se také snižuje incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. K pátku kleslo na 16, o den dříve činilo po revizi 18. Z krajů je dál nejvyšší v Jihočeském a Libereckém kraji. Na jihu Čech kleslo na 28 z předchozích 37 a na severu Čech byl pokles nižší – z 28 na 27.

Pořadatelé doučovacích kempů kritizují načasování dotací. Bojí se, že nyní nestihnou naplnit kapacitu

Číst článek

Z okresů připadá nejvíce nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dnů na Českokrumlovsku, a to 64. Následuje Prachaticko s 57 případy, Klatovsko s 56 a Českobudějovicko se 44 nakaženými.

Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se v Česku dostaly téměř na 17 tisíc. Nyní jsou ve všední dny na úrovni z poloviny loňského srpna.

V tomto týdnu laboratoře od pondělí do čtvrtka odhalily 1120 případů, v minulém to bylo ve stejném období 1763 a v předminulém 2399.

Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy.

Podobně ubývá také počet úmrtí s potvrzenou nákazou. Zhruba dva týdny se denní počet zemřelých s onemocněním covid-19 drží pod deseti, v březnu přitom za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí.

Od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví 30 219 zemřelých s covidem. Ze zemí Evropské unie je nyní Česko s 13 mrtvými na milion obyvatel za dva týdny na 16. místě. Nejhůře je na tom v tomto ohledu Řecko s 47 mrtvými na milion obyvatel za 14 dní. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Vyléčených je v Česku celkem 1,6 milionu lidí.

Očkování bez pojištění

K očkování proti koronaviru se mohou od pátku v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají. Platí to i pro cizince žijící v Česku. Rezervační systém jim nabídne očkovací místa, kde bude zároveň i personál mluvící cizím jazykem.

Lidé bez zdravotního pojištění budou očkováni látkou od firmy Pfizer/BioNTech. Vakcínu a její aplikaci si zaplatí sami, cena nepřesáhne 850 korun.

V každém kraji bude pro tuto skupinu obyvatel určeno minimálně jedno očkovací místo. V Praze jich bude šest, a to včetně velkokapacitního centra O2 Universum. Většina míst v regionech je připravena otevřít termíny pro očkování ihned, pražská centra je vypíšou v druhé polovině června.

Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím Centrálního registračního systému, kde je připraven samostatný přihlašovací formulář, a to na adrese registrace.mzcr.cz/samoplatci.

Kolik nepojištěných cizinců v Česku či v Praze žije, není známo. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci prvního čtvrtletí v Česku 656 300 cizinců, z nich 344 300 přechodně a ostatní trvale. České veřejné zdravotní pojištění mají ti, kteří pracují v tuzemsku jako zaměstnanci.

Zdravotní pojišťovny odhadují náklady na proočkování celé české populace asi na devět miliard korun. Očkovací centra, která budou vakcínu podávat samoplátcům, budou pojišťovnám částky vracet.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme