V pondělní zatím v Česku přibylo 5474 nakažených. 34 procent provedených testů bylo pozitivních

Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku na počtu provedených testů v neděli dosáhl rekordních 34,43 procenta. Nakažených bylo za neděli 7301, což byl nejvyšší nedělní nárůst od březnového začátku epidemie koronaviru v zemi. V pondělí zatím k 18.00 přibylo 5474 případů nákazy, což je zhruba o 1400 více než minulé pondělí k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 19:24 26. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku na počtu provedených testů v neděli dosáhl rekordních 34,43 procenta (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nárůst počtů hospitalizovaných a zemřelých byl v neděli podle aktuálních údajů podobný jako v předchozích dnech minulého týdne. Množství lidí s covidem-19, kteří skončili v nemocnici, stoupl za neděli o 268 na 5613. Z toho přes 800 lidí je nyní ve vážném stavu.

Největší ohniska i poslední ostrůvky bez zjištěné nákazy. Sledujte, jak rychle se šíří koronavirus vaší obcí

Číst článek

Zemřelých přibylo v neděli 115 a v pondělí dalších 61 na celkem 2337 od začátku epidemie v Česku. Za celý minulý týden počet hospitalizovaných i zemřelých vzrostl asi o polovinu.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo zaznamenáno přes 263 500 lidí s nemocí covid-19. Zhruba třetina z nich se z nemoci vyléčila, aktuálně covidem-19 trpí asi 163 000 lidí. U většiny z nich má choroba lehčí průběh. V nemocnici je teď pouze 3,56 procenta z celkového počtu aktuálně nemocných.

Takzvané reprodukční číslo ukazující, kolik lidí se v průměru nakazí od jednoho pozitivně testovaného, je podle v pondělí zveřejněných informací ministerstva na hodnotě 1,36. Oproti začátku října pokleslo, k 9. říjnu dosahovalo hodnoty zhruba 1,5.

„Pro to, aby se podařilo zpomalit šíření epidemie covid-19, je velmi důležité, snížit reprodukční číslo R pod hodnotu jedna. Hodnotu 1,36, kterou momentálně číslo R má, není možné při tak velkém množství nakažených osob v populaci označit za příznivou,“ sdělil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Nemocnice varuje před podvodnými zprávami o výsledcích testů na covid. ‚Stojí za nimi hackeři,‘ tvrdí

Číst článek

Ke zpomalení, či zastavení šíření nemoci mají sloužit opatření zavedená státem, jako je třeba omezení pohybu, obchodu a služeb.

Podle současných odhadů ÚZIS klesne reprodukční číslo do konce října v nejoptimističtějším scénáři na 0,73 a při vysoce krizovém scénáři naopak stoupne na 1,47. Realistický scénář ústavu počítá s poklesem na 1,1.

Při vývoji podle optimistického odhadu by klesl denní nárůst počtu hospitalizovaných na zhruba dvě stovky, zatímco minulý týden jich přibývalo v průměru 270 denně. Celkem by tak hospitalizovaných bylo k 31. říjnu v nejlepším případě přes 6500.

Nejvýrazněji nyní roste počet nakažených na Zlínsku, kde za posledních sedm dní přibylo zhruba 1179 případů covidu-19 na 100 000 obyvatel. Druhý největší nárůst případů je na Benešovsku, a to 1112 na 100 000 obyvatel.

V takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který ukazuje riziko nákazy v Česku, je celá země už červená, v nejvyšším třetím stupni rizika. Vláda by měla na pondělním jednání mimo jiné rozhodovat o dalších opatřeních kvůli koronavirové epidemii.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Zároveň je podle něj pravděpodobné, že vláda bude muset přitvrdit opatření, protože ta současná mají moc výjimek.

btk, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme