Česko má za čtvrtek 8032 nakažených, podobně jako před týdnem. PES se drží na 71 bodech

V Česku přibylo za čtvrtek 8032 nakažených koronavirem, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Dál klesal počet hospitalizovaných na 5753, ubylo i těžkých případů. Index PES zůstává v pátek na 71 bodech, tedy čtvrtém z pěti stupňů. Česko podle skóre náleží od 14. ledna do čtvrtého stupně rizika. V zemi ale už téměř šest týdnů platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Ministerstvo jejich rozvolnění neplánuje.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:25 5. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v roušce | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hospitalizovaných je nyní podle statistik skoro o čtvrtinu méně než na začátku ledna a o 30 procent méně než loni v listopadu, kdy bylo množství lidí s covidem-19 v nemocnicích nejvyšší.

Babiš: Neprodloužení nouzového stavu by znamenalo kolaps zdravotnictví

Číst článek

Počty lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, vytrvale klesají od začátku roku. V pondělí sice stouply, ale to se opakuje každý týden, kdy hospitalizovaných o víkendu skokově ubývá a v pondělí zase přibývá.

„Řada nemocnic je na hraně kapacity urgentní péče. Pokud opravdu nezačneme dodržovat existující opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou moci přijmout lidi s infarktem nebo s úrazem,“ řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Od pondělí však množství hospitalizovaných kleslo o skoro 400 na 5753. Z toho je 995 pacientů ve vážném stavu, což je zhruba o dvě desítky méně než v pondělí.

Oproti listopadu, kdy bylo hospitalizovaných nejvíce od začátku epidemie, jejich počet klesl dokonce skoro o třetinu a množství pacientů ve vážném stavu je teď nižší téměř o pětinu.

Vývoj denních nárůstů počtu nakažených tento týden kolísal. V pondělí byl nárůst vyšší než za stejný den před týdnem, v úterý pak nižší a ve středu zase vyšší.

Konvalinka: Vláda by měla dávat respirátory zadarmo. V porovnání s lockdownem by se bohatě vyplatily

Číst článek

Podobně kolísá také podíl potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů. Ve čtvrtek klesl ze středečních 29,5 procenta na 28,2 procenta. Bylo provedeno přes 26 tisíc PCR testů na covid-19 a přes 28 tisíc antigenních testů.

Oproti předchozímu čtvrtku je podíl vyšší, ale jen přibližně o tři desetiny procentního bodu. Oproti začátku ledna je podíl výrazně nižší, protože začátkem roku přesahoval i 40 procent.

Nemoc se v posledním týdnu nejvíce šířila na Trutnovsku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 1155 případů.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, byl zaznamenán už více než milion nakažených.

Celkový počet úmrtí lidí s covidem-19 dosahuje téměř 17 tisíc. V posledních dnech postupně klesají denní počty zemřelých. Zatímco na začátku ledna denně umíralo až kolem 180 nakažených a v polovině ledna kolem 150, v posledních dnech je denně úmrtí kolem 110 až 130. Počet vyléčených vystoupal dosud na 909 305 lidí. Za čtvrtek jich přibylo 541.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Vakcínu zatím dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let. Zdravotníci v Česku ke čtvrtečnímu večeru podali téměř 328 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 a přes 78 tsíc lidí již dostalo obě potřebné dávky. Z toho ve středu bylo doočkováno přes 11 tisíc lidí a celkem bylo ve středu podáno asi 15 tisíc dávek.

Reprodukční číslo 1,03

Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale ministr Blatný řekl minulý týden, že index už není pro určování opatření relevantní.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet lidí, jež nakazí jeden pozitivně testovaný, se výrazněji nezměnilo. Zůstává v pátek na 1,03.

Brusel podle von der Leyenové podcenil úskalí, která mohou nastat při výrobě vakcíny ve velkém

Číst článek

Také ostatní tři ukazatele, kterými se kromě reprodukčního čísla řídí výpočet indexu PES, se oproti čtvrtku téměř nezměnily. Jde o průměr počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Nejvyšší, pátý stupeň PES má platit, když je rizikové skóre systému na 76 či více bodech ze sta. Už 14. ledna ale index klesl na 75 bodů a od té doby se již nedostal na více než 73 bodů. Při loňském zavedení indexu PES ministerstvo uvádělo, že by mělo být zváženo zmírnění opatření, pokud index rizika zůstane aspoň sedm dní v nižším pásmu.

Minulý týden však ministr Blatný prohlásil, že index PES už nemá pro určování opatření význam. „V současné době pro to, co se bude dít dál, toto vlastní skóre není relevantní. Je nyní potřeba se zaměřit zejména na to, aby se začaly uvolňovat nemocnice,“ uvedl.

I počet hospitalizovaných s covidem-19 v posledních dnech klesal, ale Blatný řekl ve čtvrtek novinářům, že situace se nelepší a protiepidemická opatření přestala fungovat.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme