Česko má 9294 nově nakažených. Skóre PES se drží na 84 bodech, reprodukční číslo ale klesá

V pondělí přibylo v Česku 9294 případů koronaviru, což je zhruba o čtvrtinu méně než předchozí pondělí. Také podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů klesl přibližně z 37 procent před týdnem na nynějších 29,3 procenta. Rizikový index PES se ale v úterý nezměnil. Jako v pondělí je na 84 bodech ze sta. Šíření covidu mírně zpomalilo. Reprodukční číslo kleslo ze zhruba 1,18 na 1,12. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:11 12. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skóre PES se drží na 84 bodech (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, byl v pondělí přibližně stejný jako před týdnem. Oproti neděli ale vzrostl podle aktualizovaných údajů ministerstva ze zhruba 6800 na 7132. Z toho 1099 pacientů je ve vážném stavu.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno téměř 845 tisíc případů této choroby. Zemřelo 13 485 nakažených. V pondělí bylo podle ministerstva úmrtí 66, ale počty zemřelých ve statistikách úřad pravidelně zpětně navyšuje. V předchozích dnech se denní počty úmrtí pohybovaly většinou kolem 150 až 170. Vyléčených je celkem 676 593 lidí.

Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se snížil také třeba podíl hospitalizovaných lidí s covidem-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Klesl však jen velmi mírně, a to z přibližně 52,6 procenta na 51,6 procenta.

Bez jehel a stříkaček. Stát dodává vakcínu proti koronaviru bez pomůcek, čeká se na dodávky z Číny

Číst článek

Snížil se také průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny, zatímco čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory mírně stoupl.

Hodnotu indexu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na koronavirus, místo ní počítá s podílem hospitalizovaných nakažených.

Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně pohotovosti dostalo už 18. prosince 2020. Vláda pak rozhodla o zpřísnění opatření ze čtvrtého na pátý stupeň od 27. prosince.

Před koncem roku se index sice na tři dny dostal zpět na úroveň čtvrtého stupně, ale od 30. prosince je opět vytrvale nad hranicí nejvyššího stupně PES, která činí 76 bodů. Na začátku ledna byl dokonce na 90 bodech, což byla nejvyšší hodnota indexu od jeho zavedení loni na podzim.

Současná protikoronavirová opatření, která odpovídají pátému stupni PES, mají podle rozhodnutí vlády platit nejméně do 22. ledna. Vláda ale projednává možnou úpravu tabulky opatření PES.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme