Počet nakažených oproti minulému pondělí klesl o několik stovek. Česko hlásí 6910 případů

Česko hlásí za pondělí 6910 potvrzených případů koronaviru, což je o 746 méně než před týdnem. Index protiepidemického rizika (PES) klesl k úterý o jeden bod na 68 bodů ze sta. Ve čtvrtém z pěti stupňů rizika je 13 dní, v zemi ale stále platí pátý stupeň. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 9:16 26. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé mohou v Česku dál podstoupit antigenní testy (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Aktuálně se s koronavirem potýká 99 934 lidí. V nemocnicích bylo v pondělí hospitalizováno s covidem 5852 lidí, o 175 více než v neděli. Počet pacientů v těžkém stavu ale klesl o 40 na 992. Do statistik od neděle přibylo dalších 165 úmrtí, celkem v Česku zemřelo s covidem 15 618 lidí. Vyléčených je 831 394 lidí.

Plánované dodávky vakcín od Moderny do krajů váznou. ‚Nic se neopozdilo,‘ tvrdí ministerstvo

Číst článek

Epidemie v Česku podle denního nárůstu nově zachycených případů zpomaluje, nemocnice jsou ale stále velmi zatížené péčí o hospitalizované s covidem-19.

Pacientů s nákazou je nyní v nemocnicích zhruba stejně jako na začátku roku. V letošním roce bylo nejvíce hospitalizovaných 7. ledna, a to téměř 7500.

V minulém týdnu se začal mírně snižovat denní počet zemřelých s onemocněním covid-19, od úterý se drží pod 150. Na letošek připadá zatím nejvíce úmrtí na 8. ledna, kdy s nákazou zemřelo 188 lidí.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku téměř 947.000 nakažených. Přes 831 tisíc z nich se už z nemoci vyléčilo. Aktuálně je nejvíce zasaženým okresem stále Trutnovsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 992 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Chebsko s 842 případy.

V boji s koronavirovou nákazou má pomoci očkování, v Česku se proti onemocnění covid-19 očkuje od loňského 27. prosince. Zdravotníci od začátku vakcinace vykázali 207 043 očkování, v pondělí to bylo zhruba 9800. Druhou dávku dostalo podle dat na webu ministerstva zdravotnictví 13 802 lidí.

Z kritérií, z kterých se index vypočítává, mělo vliv na bodové ohodnocení zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Šedo končí jako náměstek ministra zdravotnictví. Nahradí ho koordinátor intenzivní péče Černý

Číst článek

Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních dvou týdnech průměrně 953 nakažených. Tento údaj o víkendu poprvé od prosince klesl pod tisícovou hranici, na bodové hodnotě indexu PES se projevilo ale až další snížení.

Většímu bodovému poklesu ale zabránil růst reprodukčního čísla na 0,93, za což naopak body přibyly. Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný, mírně roste už devátý den v řadě. Stále se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zpomaluje.

Další dvě kritéria, čtrnáctidenní průměr nakažených koronavirem mezi seniory a podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici, trvale klesají. Na bodové ohodnocení to ale vliv nemělo.

Systém PES je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Ve dvou nejpřísnějších je také zaveden noční zákaz vycházení.

Nešlo to, práce bobtnala do nepředstavitelných rozměrů, vysvětluje Blahuta svou rezignaci

Číst článek

Ministerstvo nyní tabulku opatření upravuje, dnes její aktualizaci projedná rada vlády a ve středu odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. Pracovní návrhy se objevily minulý týden v médiích.

Už dříve ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) avizoval, že ve stupních, kdy už bude povoleno shromažďování nebo pořádání akcí, by mohlo být možné navýšit kapacity, pokud budou mít účastníci negativní test na koronavirus. V pátém stupni opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky 9. tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.

Do mírnějšího čtvrtého stupně rizika by se země podle návrhu měla přesunout až v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod 3000 a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Podle Blatného to nebude dříve než v polovině února.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme