Česko má za úterý 10 725 nově nakažených koronavirem. Index PES je nejnižší od začátku roku

Potvrzených případů koronaviru v Česku v úterý přibylo 10 725, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podíl nově zaznamenaných nakažených na počet provedených testů klesl oproti minulému úterý z téměř 40 procent na přibližně 30,8 procenta. Index rizika protiepidemického systému (PES) ve středu klesl z úterních 84 bodů na 81 bodů ze sta. Je tak nejnižší od začátku roku, ačkoli se drží na úrovni nejvyššího, pátého stupně pohotovosti PES.

Praha (Aktualizováno: 8:50 13. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření teploty před vstupem do úřadu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V úterý také mírně klesl počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Před týdnem bylo hospitalizovaných skoro 7400, zatímco toto úterý 7267. Z toho asi 1100 pacientů bylo ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných klesl i ve srovnání s pondělkem, kdy bylo v nemocnicích 7396 lidí s covidem-19.

Registrační systém na antigenní testy posílá data reklamním gigantům, ministerstvo chystá audit

Číst článek

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno téměř 856 tisíc případů této choroby. Zemřelo 13 656 nakažených. V úterý bylo podle ministerstva úmrtí 79, ale počty zemřelých ve statistikách úřad pravidelně zpětně navyšuje.

V předchozích dnech se denní počty úmrtí pohybovaly většinou kolem 150 až 170. V pátek 8. ledna bylo podle aktualizovaných údajů ministerstva zemřelých 180, což byl největší denní počet úmrtí od poloviny listopadu.

V minulém týdnu ve středu byl také zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů covidu-19 od začátku epidemie, a to přes 17 700.

Velmi vysoký byl i podíl pozitivních případů, který v minulém týdnu vystoupal ve středu až na 45,6 procenta. Nejvyšší za epidemii byl 1. ledna, kdy přesáhl 52 procent.

Minulý týden rostly i počty hospitalizovaných. V nemocnicích bylo až téměř 7500 lidí s covidem-19. Situace se tak tehdy blížila rekordním číslům z listopadu 2020, kdy bylo hospitalizovaných přes 8000.

Nejvíce se nyní nákaza stále šíří v Královéhradeckém kraji. Tři z pěti okresů kraje mají nyní jedny nejvyšší počtů nově nakažených ze všech regionů Česka.

Nejvýrazněji přibylo z celé země nakažených na Trutnovsku, a to za uplynulých sedm dní zhruba 1119 případů covidu-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Na Rychnovsku týdenní nárůst činil 935 případů a na Náchodsku 981.

Mezi regiony s nejvyššími nárůsty počtů nakažených v Česku patřily také Opavsko s 975 případy a Chebsko s 900 případy.

Reprodukční číslo klesá

Reprodukční číslo kleslo z 1,12 na 1,01. Pokles pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

Vakcína, o které není moc slyšet. Jak funguje jediné jednodávkové očkování proti koronaviru Janssen?

Číst článek

Rizikové skóre PES se vypočítává kromě reprodukčního čísla také z údajů o průměru počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenního průměru nakažených mezi seniory.

Součástí je i podíl hospitalizovaných lidí s covidem-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Všechna tato kritéria ve středu oproti úterku poklesla.

Například podíl hospitalizovaných, u nichž nákaza nebyla prokázána před hospitalizací, klesl z 52 na 51 procent.

Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně pohotovosti dostalo už 18. prosince 2020. Vláda pak rozhodla o zpřísnění opatření ze čtvrtého na pátý stupeň od 27. prosince. Od té doby v Česku stále platí opatření pro pátý stupeň pohotovosti, ačkoli po vánočních svátcích na tři dny index klesl na úroveň čtvrtého stupně.

Od 30. prosince je index opět vytrvale nad hranicí nejvyššího stupně PES, která činí 76 bodů. Na začátku ledna byl dokonce na 90 bodech, což byla nejvyšší hodnota indexu od jeho zavedení loni na podzim.

‚Nemám se vyjadřovat.‘ Resort zdravotnictví postavil kolem očkovacího koordinátora informační plot

Číst článek

Kraje v Česku začaly testovat centrální registrační systém pro očkování proti covidu-19, který se má v pátek otevřít nejdříve pro lidi starší 80 let. Někteří hejtmani ale mají výhrady k jeho fungování.

Po úpravách, které vyplynuly z diskuse s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace, ve středu vláda projedná metodiku očkování, jak ji připravilo ministerstvo zdravotnictví. Tématem se ve středu bude zřejmě zabývat i Ústřední krizový štáb.

V Česku pokračuje očkování zdravotníků a seniorů v domovech vakcínou od firem Pfizer a BioNTech a dorazilo prvních 8400 dávek od společnosti Moderna.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme