Česko má za čtvrtek 6471 nových případů koronaviru. Rizikové skóre zůstává na 62 bodech

Ve čtvrtek v Česku přibylo 6471 potvrzených případů koronaviru. Je to o 1402 méně než před týdnem, ale také nejvíce za posledních šest dnů. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti covidu-19, zůstává na 62 bodech ze sta. Drží se už několik dní ve čtvrtém stupni, který v protiepidemickém systému značí vážný stav. Od třetího stupně ho dělí dva body.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 7:10 20. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci z domova pro zrakově postižené vyrážejí testovat další klienty | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem už dva týdny v Česku klesají. Zatímco ještě na přelomu října a listopadu dosahovaly až přibližně 15 tisíc případů denně, tento týden se pohybují kolem 4000 až 6000 za den.

Méně se testuje, ale snižuje se i podíl pozitivních případů na počtu provedených testů. V posledních dnech už nepřesahuje 25 procent. O počtu čtvrtečních testů bude ministerstvo informovat v pátek večer. Noční aktualizace dat byla v pátek z technických důvodů o několik hodin zpožděná.

Aktuálně má v Česku nákazu 95 501 lidí, většina má lehký průběh nemoci. V nemocnici je 6555 lidí, v posledních dnech počet kolísá, ale drží se pod 7000. Nad 7000 byl naposledy v pátek. V těžkém stavu je méně než 1000 pacientů.

Poslanci prodloužili nouzový stav do 12. prosince. Vládní návrh neprošel

Číst článek

Stále však přibývá úmrtí. Ve čtvrtek jich přibylo 59, počet úmrtí tak stoupl na 6874. Za listopad zatím zemřelo 3353 lidí. Nejvyšší denní počet úmrtí s covidem připadá na 3. listopadu s 256 mrtvými. Celkový počet zaznamenaných případů covidu-19 v Česku od 1. března, kdy byly potvrzeny první případy nákazy, činí téměř 482 tisíc.

Nejhorší epidemická situace v Česku zůstává nadále na Havlíčkobrodsku. Hygienici tam za uplynulých sedm dní zaznamenali 623 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Vysoký počet má také Chrudimsko, Svitavsko a Jičínsko.

Naopak relativně nejlépe je na tom Chebsko a Praha, kde bylo za uplynulý týden méně než 150 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

Opatřeními proti covidu se v pátek bude zabývat vláda. S účinností od pondělí je plánuje zmírnit tak, aby korespondovala se čtvrtým stupněm rizika protiepidemického systému PES. Dosud odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni.

‚Rychlejší než PCR a spolehlivější než antigenní.‘ Nové olomoucké testy na koronavirus dostaly zelenou

Číst článek

Povoleno při čtvrtém stupni by mohlo být třeba shromažďování až šesti lidí místo dvou, noční zákaz vycházení by mohl platit až od 23.00 místo 21.00. Na schválení přesunu do čtvrtého stupně rizik je navázán také návrat dalších žáků a studentů do škol. Prvňáci a druháci se do školních lavic vrátili ve středu, další by mohli jít 25. a 30. listopadu.

Vláda by v pátek také měla prodloužit platnost pravidel, která byla navázána na nouzový stav. Ten měl skončit v pátek, poslanci kabinetu povolili prodloužení do 12. prosince. Nouzový stav v Česku trvá od 5. října.

ako, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme