V Česku otvírají obchody a restaurace, ve středu testy odhalily 4563 nově nakažených

Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu stále pokračovalo. Přibylo 4563 potvrzených případů nákazy koronavirem, o zhruba čtyři stovky méně než předchozí středu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve srovnání s minulým týdnem ale ubývá i testů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi si již dříve vyzkoušeli, jaké je to volit během pandemie koronaviru. Fotografie z drive-in volebního stanoviště (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V úterý podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu testů výrazně stoupl z pondělních 16,4 procenta na 23,6 procenta. Údaje o testování za středu zveřejní ministerstvo až ve čtvrtek večer.

ANKETA: Většina ministrů se nechá očkovat proti koronaviru. Váhá Babiš, Brabec i prezident Zeman

Číst článek

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních čísel kolem 15 tisíc nakažených denně. Od přelomu října a listopadu sice také klesá počet testů – z více než 40 tisíc denně na nynějších asi 22 tisíc, ale postupně se snižuje i podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů.

Na začátku listopadu byl na rekordních 38,4 procenta, kdežto v pondělí 30. listopadu se dostal až na 16,4 procenta, nejníže za poslední dva měsíce. V úterý 1. prosince podíl stoupl, ale stále je mírně nižší oproti předchozímu úterý.

Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenány první případy nákazy koronavirem, testy potvrdily covid-19 celkem u více než 533 tisíc lidí. Aktuálně nemocí v zemi trpí přibližně 63 tisíc lidí, u většiny z nich má však covid-19 lehčí průběh.

Diagnostika koronaviru pomocí vibrací z těla. Pomoc by mohly speciální senzory zabudované v lůžkách

Číst článek

V nemocnicích skončilo k úterku jen 7,2 procenta z aktuálně nemocných. Počet hospitalizovaných v úterý oproti pondělku mírně klesl na 4667, z toho 611 lidí bylo ve vážném stavu.

Od začátku epidemie zemřelo dohromady 8515 lidí s covidem-19. Nárůst počtu zemřelých v poslední době podobně jako nárůst počtu nakažených zpomaloval. Na přelomu října a listopadu přibývaly denně i více než dvě stovky zemřelých.

Minulý týden se už nárůsty držely těsně nad jednou stovkou. Tento týden v úterý přibylo 93 úmrtí a ve středu 50. Údaje o množství úmrtí za jednotlivé dny však ministerstvo většinou zpětně navyšuje.

Za středu se z koronaviru v Česku vyléčilo 286 lidí, celkově se covidu-19 zbavilo 461 599 lidí. Také tyto počty tento týden postupně klesají.

Index rizika PES, se kterým souvisí zavádění opatření proti šíření covidu-19, se už od 23. listopadu stále drží na 57 bodech. To odpovídá třetímu stupni pohotovosti v protiepidemickém systému z pěti.

PŘEHLEDNĚ: PES ve čtvrtek klesne na stupeň 3. Podívejte se, jaké změny čekají restaurace či obchody

Číst článek

Na třetí stupeň se Česko ale podle nedělního rozhodnutí vlády posunulo z dosavadního čtvrtého stupně až ve čtvrtek. Otevřou se díky tomu všechny obchody, restaurace či provozovny služeb a částečně mohou obnovit provoz třeba muzea či zoo.

Situace v jednotlivých krajích Česka se ale různí. V Praze je rizikové skóre nejnižší se 47 body. Nejvyšší je naopak se 67 body hned v několika krajích – na Vysočině a v Olomouckém a Zlínském kraji.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme